A harag az a méreg, amit te iszol meg, és azt reméled, hogy a másik fog meghalni tőle. Érzelmeink gyakran elragadnak bennünket, pedig a legtöbb helyzetben jó lenne inkább hideg fejjel döntéseket hoznunk – a munkahelyi konfliktusok kiemelt helyen szerepelnek ezen a listán.
Társas helyzetekben óhatatlanul súrlódásokkal kell megküzdenünk, márpedig mindössze két ember elég ahhoz, hogy máris társas helyzetről beszélhessünk. Munkahelyen vagy az üzleti partnerekkel számtalan interakcióba keveredünk, amikor akár eltérő érdekeink, akár a habitusunk, világlátásunk ütközik a másik félével.
Nem is beszélve azokról a krízishelyzetekről, amikor a váratlan fejlemények valóban bénítóan hatnak az emberre, és úgy kellene higgadt, átgondolt döntéseket hoznunk, hogy magunk se látjuk, merre hány méter. Az önuralom viszonylag gyors visszaszerzésének képessége a második legjobb megoldás – az első természetesen az, ha még a nehéz helyzetekben is megőrizzük a hidegvérünket.
A vörös köd
A dühérzet biokémiailag is hatást gyakorol – ilyenkor a kortizol nevű stresszhormon szintje megemelkedik, és a valóságban is gátolja gondolkodó- és információfeldolgozó képességünket, míg hosszú távon károsítja a halántéklebenyben található hippocampus sejtjeit, és ezáltal tanulási képességeinket.
Indulatosan tehát sajnos butábbak leszünk, rosszabb és átgondolatlanabb döntéseket hozunk. A vörös köd leereszkedése, a veszekedések ráadásul igen kellemetlen „tünetegyüttest” képesek kiváltani: a legtöbb indulatos helyzet a sértett egók küzdelmének köszönhető, ráadásul indulatból csupa olyan dolgot teszünk, amit aztán megbánunk, szégyellünk, és adott esetben még kínos bocsánatkérésig is el kell vergődnünk.
Az utcai közlekedésben ennek megvannak a bevett – persze kevéssé européer – technikái: jól és megvetően megnézzük magunknak a bunkó sofőrt, odafékezünk, esetleg még nemzetközileg egyezményes gesztusokkal is jelzünk– aztán sose látjuk többé egymást. A társas helyzetek viszont legtöbbször olyan közösségben zajlanak le, ahol még másnap is köszönni kell tudni a másiknak.
Érdekli, miként fejlesztheti önuralmát főleg a munkahelyi vitáknál? Olvassa tovább Bőhm Kornél kommunikációs tanácsadó cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, mely érzelmeinkkel, az érzelmi intelligenciával foglalkozik. Keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, megajándékozzuk a Pszichológia Plusz párkapcsolati különszámmal. Aktuális számunkat meg is rendelheti.