Plázs travelline.hu 2008. január. 03. 09:15

Utazás ajándékba

Az utalványok – a kibocsátótól függően – egy vagy több...

Az utalványok – a kibocsátótól függően – egy vagy több utazási irodánál is beválthatók, az érvényességi idejük pedig általában egy év (ami sok esetben a névérték 10 százalékának kifizetésével újabb egy esztendővel meghosszabbítható), vagyis a megajándékozott viszonylag nagy szabadsággal rendelkezhet a felhasználásáról. Választhatunk számára konkrét úti célt, de ha nem ismerjük annyira az ízlését, akkor lepjük meg egy olyan csomaggal, amelyben 10-20 azonos értékű ajánlat szerepel, s így maga dönthet a számára legtesthezállóbb mellett. A csekkek címlete általában az 5 és 100 ezer forint közötti tartományba esik, de vannak olyanok is, amelyeken nem tüntetik fel a számszerű értéket, s a még nagyobb diszkrécióról díszes boríték, az egyediségről pedig pár személyes sor gondoskodik.

Sürgős esetekben fordulhatunk a világhálóhoz is. A számlázási címünk, a keretösszeg, a megajándékozott nevének és a kísérő szövegnek a megadásával akár pár órán belül hozzájuthatunk az utalványhoz, amelyet például a www.hurra-nyaralunk.hu oldal munkatársai e-mailen küldenek el számunkra, s máris olyan, mintha nem feledkeztünk volna meg a jeles alkalomról, amelyre a nagyszerű meglepetést kitaláltuk. Az általános tapasztalat szerint az emberek szívesen adnak utazási utalványt eljegyzési ajándékként (a házasságkötés utáni nászútról a fiatal pár inkább maga szeret dönteni), illetve születésnapra az idősebb szülőknek, nagyszülőknek, valamint érettségiző vagy diplomázó diákoknak.

A csekk megvásárlásakor érdemes elolvasni az apró betűs részeket is, ugyanis néhány esetben az utalványból személyenként és utanként csak egy használható fel, máskor viszont összevonhatók – talán érdemesebb ilyet venni, ha módunk nyílik választani. A csekk névre szól, tehát nem ruházható át, de készpénzre sem váltható, vagyis a megajándékozott személy csakis arra használhatja fel, amit mi kitaláltuk neki, ezért érdemes jól átgondolni, mivel is akarjuk meglepni a rokonainkat, ismerőseinket, üzlettársainkat, nehogy a végén rosszul süljön el a dolog.

Az internet számtalan remek ötlettel szolgál az ilyesfajta ajándékon gondolkodók számára. A www.wellnesstravel.hu oldalon például 3 napos wellness hétvégére fizethetjük be szeretteinket, akik 5 szálloda közül választhatják ki a számukra legvonzóbbat, és az érkezés időpontját is maguk határozhatják meg, s mindez csupán 23 ezer forintunkba kerül fejenként. Az úgynevezett élménycsekk speciálisabb szórakozásra váltható be: a megajándékozott elmehet vele sétarepülésre, száguldozhat egy autóversenypályán, golfozhat, vadászhat, borokat és ételeket kóstolhat végig egy elegáns étteremben, vagy kulturális körúton vehet részt – amelyik éppen a habitusának leginkább megfelel.

Hasonló szolgáltatást kínál a www.feldobox.hu címen elérhető honlap is, bár itt a külsőségekre talán még többet adnak. A pénzünkért nemcsak egy papírlapot, hanem egy vonzó kinézetű dobozt kapunk, amelyben 10-20 szálláshely és étterem, vagy 30-40 különleges program szerepel, valamint az igénybevételükhöz szükséges csekkek, illetve egy apró kísérőajándék is. Az ünnepelt ebből a kínálatból választhat, s az már csak a nagyvonalúságunktól függ, hogy a 12-től akár 490 ezer forintig (sőt a fölötti értékig) terjedő választékból melyik dobozt vásároltunk meg számára.

Ajándékozásnál ugyanakkor ne az árra ügyeljünk, hanem igyekezzünk stílusosak és figyelmesek lenni: ha a nagymamának nem a bungee-jumpingot választottuk, a megrögzött agglegény barátunknak pedig nem egy két főre szóló romantikus hétvégét valamelyik csodálatos kastélyszállóba, akkor olyan nagyot már nem tévedtünk.