Az egységesen alkalmazott nyári időszámítás lényege, hogy a szokásos ébrenléti idő minél inkább egybeessen a természetes világosság idejével. De mióta állítjuk át az órákat tavasszal és ősszel? Mindez kinek jutott először eszébe? Mi értelme az órák előre- és visszatekergetésének? – Itt a teszt, amiből most kiderítheti, hogy mennyit tud az óraátállításról.
A nyári időszámítás ötlete nem újdonság, sőt, már az ókori római vízóra az év során a nappal hosszának megfelelő, eltérő hosszú időskálát alkalmazott. A technikai civilizáció a 20. század elejéig eltért ettől a természetes rendtől, amihez a nyári időszámítást alkalmazó országok próbálnak visszatalálni.
Európában a nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. Ennek megfelelően minden évben más dátumra esik, de az átállítás napja mindig vasárnap. Az óraátállítás az UTC szerint hajnali 1 órakor történik, vagyis Magyarországon márciusban helyi idő szerint 2 órakor előre, októberben nyári idő szerint 3 órakor vissza kell állítani az órákat.
Erre az angol nyelvű tesztre kattintva most felmérheti, hogy mennyit tud az idén március 27-én kezdődő nyári időszámítás és az óraátállítás hátteréről, történetéről. A teszt többek között arra kérdez rá, hogy kinek a fejében fogalmazódott meg először az őszi és a tavaszi óraátállítás ötlete, illetve arra, hogy melyik országban vezették be elsőként az óraátállítást, továbbá az óraátállítás világszerte hány ember életét befolyásolja.