Nehéz hetük lesz az utolsó éves középiskolásoknak, de az idősebbek is panaszkodhatnak: 6 napos munkahét következik. Így maradjon éber és koncentrált, anélkül, hogy tönkretenné a szervezetét.
Akármennyi cikk is jelenik meg arról, hogy a kávé egészséges, ha napi 2-nél többet iszik, az biztos nem tesz jót. Az energiaitalból még kevesebb: a nullánál több biztos, hogy káros. Pedig topon kell lenni: az érettségizőknek ez a legnehezebb hete, de a dolgozó népnek is kell a kitartás, hisz hatnapos a munkahét. Nem mindegy azonban, hogy melyik napszakban és miért szeretnénk felfrissülni, reggel, alvás után lórugásra van szükség, viszont egy kimerítő nap után, ha még szükség van az agykapacitásunkra, sokkal lágyabb felfrissülés az indokolt, mely segít abban is, hogy jobban tudjunk összpontosítani. Íme, öt módszer, ami minden esetben hatékony.
A víz csodákat tesz
Ha a felkelés után szeretne minél inkább felfrissülni, akkor a hidegvizes zuhanynál nincs gyorsabb és hatékonyabb megoldás. De a vérkeringést beröccentő módszer bármikor napközben bevethető: ha lankad a figyelme, vonuljon ki a mosdóba, merítse kezét jéghideg vízbe, majd locsolja meg vele arcát. Ha félti a sminkjét, akkor csinálja úgy, mint Ally McBeal, az ügyvédnő a pszichológusa tanácsára csak imitálta a fröcskölést, és már az is hatásos volt, ha a hideg víz fölé hajolt. Ennél azonban hatásosabb, ha a csukló belső felét hideg vízsugár alá tartjuk, vagy tarkónkat egy hideg vizes törölközővel áttöröljük.
Ha több időt szeretnénk a felfrissülésre szánni, és egy kád is rendelkezésünkre áll, akkor a gyógynövényes, illóolajos fürdő csodákat tesz. Ha például egész éjszaka fenn kell maradnunk, érdemes a kakukkfű-rozmaring-menta kombinációját használni, illóolajok vagy illatgyertyák formájában.
De belsőleg is hatásos: ne felejtsen el tiszta, friss vizet inni napközben (legalább 2 litert)!
Mozgás!
Aki rendszeresen sportol, az biztos észlelte, hogy sokkal könnyebben vehetők az akadályok, ha vizsgaidőszakban és nehezebb heteken sem hanyagolja el az izommunkát. Egy rövid – 15-30 perces – reggeli kocogás elegendő, hogy felpörgessen, de a mozgásformák közül a jóga tud a legtöbbet tenni az éberségért. Az egyik légzőgyakorlat, az úgynevezett kaphalabathi a legintenzívebb módszer: a fújtató légzés által tökéletes éberséget lehet elérni. Az anuloma viloma, azaz váltott orrlyukú légzés is áldásos, ám ez leginkább a kiegyensúlyozottságért felelős, az első reggel alkalmazandó, délután és este pedig inkább a második, ha le szeretnénk nyugatni az elmét, és újra koncentált állapotba kerülni.
Az ászanák – jógapózok – közül, minden fordított pozíció segít a felébredésben: a fejenállás, gyertyaállás, kézenállás, de már a fordított V, azaz lefelé néző kutyapóz is megteszi. A napüdvözletet is érdemes elsajátítani, a 12 pózból álló mozdulatsor tökéletesen átmozgatja a testet, felpörgeti az elmét, és segít az összpontosításban.
Egy csésze tea
Már egy pohár hideg víz is segíthet, mert segíti a vérkeringést. De természetesen az élénkítő italokkal nem tud versenyre kelni. Ha szeretné a kávét helyettesíteni, akkor nem a fermentált fekete, hanem a zöld, illetve a maté teát ajánljuk. A zöld tea titka, hogy 70-80 fokra hagyjuk lehűlni a forralt vizet, és után 2-3 percig áztassuk a teafüvet. A maté dél-amerikai élénkítő (koffeintartalmú) csodanövény, amit már a legtöbb drogériában lehet kapni filteres változatban. Ennél is fontos, hogy a víz ne legyen forróbb, mint 90 fok!
Kakaó
Onnan lehet biztosan tudni, hogy élénkítő hatása van a csokoládénak, hogy a még tiszta szervezetű kisgyerekek a tejcsokitól is felpörögnek. Idősebb korban azonban már hozzászokik a szervezet, így csak bizonyos kakaótartalom felett lehet észrevenni, hogy felébreszt. Ezért a minimum 70 százalékos táblákat keressük, és abból majszoljunk el maximum 2-3 kockát. Ha befaljuk az egészet, akkor szorulást okozhat. A keserűbb fajtából kakaót vagy forró csokit is lehet készíteni, ez esetben szórjuk meg fahéjjal – és/vagy csilivel – a fűszerektől még inkább észhez térünk.
Szundi
Lehet, hogy időpocsékolásnak hangzik, de pihentető alvás nélkül nem, vagy csak nagyon rosszul fogja bírni a hetet. Ha éjszaka nincs rá ideje, használja ki napközben azokat az üresjáratokat, és nyugodtan szundikáljon egyet. A hvg.hu megírta nemrégiben, hogy a szieszta különböző időtartama eltérő hatással van a szervezetre, így akár már egy 20 perces durmolás után csodákra leszünk képesek, de a legjobb, ha van másfél órája, amikor fel tud töltődni.
Ebből a cikkből kiderül, hogy mennyit szunyókáljon, ha jót akar.