2013. július. 11. 16:35 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 11. 16:26 Plázs

Bevált a tüdőgyulladás elleni védőoltás az Egyesült Államokban

A pneumococcus baktérium hét törzse elleni védőoltás 2000-es bevezetése óta évente 168 ezer kórházi kezelést előzött meg az Egyesült Államokban, és a vakcina hatékonysága nem csökken – állítják egy új tanulmányban.

Az oltás legnagyobb nyertesei a 85 év felettiek voltak, náluk évente 73 ezerrel kevesebbszer kellett a fertőzés miatt kórházba menni – mutatták ki a New England Journal of Medicine című szaklapban megjelent tanulmányban.

"Íme, a tömeges immunizáció gyönyörű megnyilvánulása. Az oltást rutinszerűen csak a gyermekek kapják ugyanis, tehát az ő védettségük egyben a körülöttük élő felnőttek egészségét is óvja" – magyarázta Paul Goepfert, az Alabamai Egyetem Oltóanyag-kutató Klinikájának igazgatója.

A két év alatti gyermekek közül évente körülbelül 47 ezerrel kevesebben kerültek kórházba, ez pedig 43 százalékos csökkenés az oltás bevezetése előtti évekhez képest.

"Ez csak a kórházi kezelések száma, az oltás előnyeinek csupán egy része, hiszen emellett megelőzi a középfülgyulladást is, és csökkentette az orvosi rendelők ambuláns felkeresésének számát is" – mondta Marie Griffin, a kutatás vezetője, a nashville-i Vanderbilt Egyetem Orvosi Központjának munkatársa.

Kollégáival együtt kiszámították, hogy a teljes népességet tekintve hozzávetőleg évente 12 ezer halálesetet előzött meg az eltelt 12 évben Prevnar 7 néven forgalmazott vakcina, elsősorban a 75 évnél idősebbek körében, akiknek 7-12 százalékánál a pneumococcusfertőzés végzetes lehet.

A kutatók szerint a kórházi kezelések számának látványos csökkenése eloszlathatja azokat az aggodalmakat, hogy megerősödhetnek a baktériumnak azok a törzsei, amelyek ellen az oltás nem véd.

"A gyermekek oltásának rutinszerű bevezetésekor attól féltek sokan, hogy a Prevnar csak hét törzs ellen véd, így a többi törzs további fertőzéseket okozhat, de nem ez történt, ez pedig jó hír" – tette hozzá Goepfert.

A szüléseket nem számítva az oltás bevezetése előtt tüdőgyulladás miatt történt a kórházi kezelések négy százaléka az Egyesült Államokban. A kutatók azt is kimutatták, hogy 2000 óta a betegség miatti kórházi tartózkodás ideje is rövidült.