Gyilkos "rémálom-baktérium" terjed az amerikai kórházakban
A kórokozók gyűjtőneve rövidítve CRE, teljes nevükön Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae. A fertőzést megkapók fele nem éli túl a kórt, az orvosok pedig tehetetlenek, mivel nincs szer, amely elpusztítaná a baktériumokat.
A legerősebb antibiotikumokkal dacoló, "rémálomnak" hívott baktériumfajták az Egyesült Államok kórházainak 3,9 százalékában fertőztek meg betegeket 2012 első felében – közölték amerikai közegészségügyi tisztségviselők.
A kórokozók gyűjtőneve rövidítve CRE, teljes nevükön Carbapenem-resistant Enterobacteriaceae. A fertőzést megkapók fele nem éli túl a kórt, az orvosok pedig tehetetlenek, mivel nincs szer, amely elpusztítaná a baktériumokat. 2001-ben még csak egy amerikai tagállamban mutatták ki ilyen baktériumok jelenlétét, mostanra már 42-ből jelentették.
Az Enterobacteriaceae baktériumoknak mintegy 70 típusuk van, a vízben, a talajban, az emberi emésztőrendszerben élnek, legismertebb "családtagjuk" az E. coli. Az utóbbi évtizedben a legújabb antibiotikumoknak is ellenálló baktériumok aránya az Enterobacteriaceae-családon belül 1,2 százalékról 4,2-re emelkedett.
2012 első felében a legtömegesebb fertőzés egy marylandi kórházban történt, ahol 18 beteg véráramába került egy makacs kórokozó. Heten meghaltak, köztük egy 16 éves fiú. A kórságot egy New Yorkból érkezett beteg szabadította rá a többiekre, az illetőről nem tudták, hogy fertőzött.