Ezért ne éljen a trópusokon
A trópusokon élő emberek előreláthatóan 7,7 évvel fiatalabb korban halnak meg, mint más régiók lakói - állapították meg az első erre vonatkozó globális kutatásban.
A 12 ország 13 intézetében lefolytatott State of the Tropics (A trópusi térségek állapota) elnevezésű tanulmány eredménye szerint a világ trópusi övezeteiben élő emberek várható élettartama 2010-ben átlagosan 64,4 év volt. Az ausztrál James Cook Egyetem (JCU) által kezdeményezett nagyszabású kutatási program adatai szerint ez 7,7 évvel kevesebb, mint a nem trópusi térségekben élők várható élettartama volt 2010-ben.
A régió mortalitási adataira hatással voltak a betegségek, a különböző konfliktusok, a szegénység és az élelem veszélyeztetettsége. Fontos tényező az egészségügyi és oktatási szolgáltatásokba való befektetések aránya, valamint az egészséges ivóvízhez, orvosi technológiákhoz való hozzáférés mértéke is.
A legrosszabb felnőtt halálozási rátákat Afrika középső és délebbre fekvő területein találták a kutatók: itt ezer 15 évesnél idősebb ember közül 377 nem éri meg a 60 éves kort. Ehhez képest a trópusi térségek egészét tekintve átlagosan 240 ezrelék az arány, míg a világ nem trópusi területein átlagosan 154 ezrelék.
Sandra Harding, a JCU munkatársa rámutatott, hogy Ausztrálián belül is átlagosan 2,5 évvel korábban halnak meg az ország északi, trópusi részén élők a délebbre lakókhoz képest. A tanulmány szerint a világ 144 országának területe esik legalább részben a trópusokra, Európa és az Antarktisz kivételével minden más kontinensből jut terület ebbe a régióba. Jelenleg a világ népességének több mint 40 százaléka él trópusi területen, 2050-re pedig várhatóan a fele fog trópusi területen élni Harding ismertetése szerint.
A jelentés szerzői úgy találták, hogy az elmúlt hatvan évben emelkedett a trópusokon várható élettartam, 1950-hez képest átlagosan 22,8 évvel. Javulás történt a gyerekhalálozásban is: 1950-ben 161 halál jutott ezer élveszületésre, míg 2010-ben már csak 58, noha ez is jóval magasabb, mint a világ többi részének 33 ezrelékes élveszületési rátája.