2012. október. 16. 16:09 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 16. 16:03 Plázs

Dohányzás az autóban: tesztelték, milyen dózis éri az utasokat

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megszabott finomrészecske-szennyeződés határértékének háromszorosa mérhető az olyan autó levegőjében, ahol dohányoznak - derült ki egy kedden közzétett tanulmányból. Ez a szint már a kocsiban utazó valamennyi gyermek egészségét károsíthatja – írták a Sean Semple, az aberdeeni egyetem kutatója vezetésével készült tanulmány szerzői.

Brit kutatók 17 személy - köztük 14 dohányos - autójának levegőminőségét vizsgálta a hátsó ülésre szerelt elektronikus szerkezettel. A felmérés a British Medical Journalhoz tartozó Tobacco Control című folyóiratban tették közzé.

A 83 monitorozott, átlagosan 27 perces utazás során a dohányzó "járatoknál" a levegő finomrészecske-tartalma átlagosan 85 mikrogramm/köbméter volt, azaz körülbelül tízszer annyi, mint a nemdohányzó "járatoknál" (átlagosan 7,4 mikrogramm/m3). 

A WHO 24 órás időtartamra 25 mikrogramm/m3-ben állapította meg a finomrészecske-koncertráció átlagos határértékét a belső terek levegőjére vonatkozóan. Az elszívott cigaretták mennyiségével közvetlen összefüggésben a legmagasabb finomrészecske-arány átlagosan 385 mikrogramm/m3 volt, de három utazás során mértek 880 mikrogramm/m3-es rekordértéket is.

Három nemdohányzó utazásnál is kicsit meghaladta a finomrészecske-arány a WHO által meghatározott határértéket. A levegő finomrészecske-koncentrációjának emelkedése különböző szív- és érrendszeri és légzőszervi megbetegedéseket, valamint tüdőrákot okozhat.

A passzív dohányzás gyermekeknél különböző egészségi problémákat idézhet elő, ezek közé tartozik a hirtelen halál, az asztma, más légzőszervi megbetegedések és fülpanaszok – közölte Sean Semple. A gyermekeknél magasabb a kockázat, mert gyorsabban lélegeznek, kevésbé fejlett az immunrendszerünk, és nem tudnak eltávolodni a (dohányzás) forrásától, akár otthon, akár kocsiban vannak – tette hozzá.

A tanulmány szerzői támogatásukról biztosítják a húszezer orvost tömörítő, és a brit kormány tanácsadójaként is működő Királyi Orvosi Kollégium által javasolt dohányzási tilalmat a gépkocsikban. Több országban, így Kanadában, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Cipruson és a Dél-afrikai Köztársaságban már törvény tiltja a dohányzást a gépkocsiban, amelyben gyermek is utazik.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.