Bevált egy új injekció a szívrohamos betegeknél
Felére csökkent a halálozási arány a szívrohamot elszenvedett páciensek körében, ha egy három komponensből álló, olcsó injekciót azonnal beadtak nekik a mentők - mondták a Tufts Egyetem orvosi központjának munkatársai az Amerikai Kardiológiai Kollégium éves ülésén Chicagóban. Mindhárom összetevő olcsó és könnyen elérhető: glükóz, inzulin és kálium alkotja az úgynevezett GIK-koktélt.
Ha már az infarktus korai jelei után megkapták a páciensek az injekciót, a szívleállás és a szívhalál is a felére esett vissza. A GIK visszaszorította az infarktus kiterjedtségét is, valamint felére csökkentette a későbbi halálozási kockázatot.
Harry Selker, a vizsgálat egyik vezetője elmondta: a GIK-koktélt a mentők már a beteg otthonában vagy úton a kórház felé beadhatják, még akkor is, ha nem egyértelmű, hogy szívrohamról van szó. "Mivel tanulmányunk elsőként mutatta meg, hogy a GIK-et hatékonyan alkalmazhatják a mentők a mindennapi életkörülmények között is, fontos következtetéseket hozhat a szívroham kezelésében" - hangsúlyozta Selker.
A tesztbe összesen 911 pácienst vontak be az Egyesült Államok 13 városában, akiknek véletlenszerűen adtak be a mentők vagy hatóanyagot, vagy placebót tartalmazó injekciót. A hatóanyagos kezelés nem szüntette meg a szívrohamot, ám ötven százalékkal csökkent hatására a szívleállás valószínűsége és az azonnali halálozás kockázata.
Kimutatható maradt a jótékony hatás az esemény után is, a GIK-koktélt kapott páciensek 40 százalékkal kisebb valószínűséggel haltak meg vagy kerültek kórházba szívelégtelenség miatt azokhoz képest, akiknek placebót adtak be. Ellenőrizték később a szívszövetek károsodását is az infarktuson átesett embereknél. Kiderült, hogy az átlagosan tíz százalékos szövetelhaláshoz képest a GIK-et kapottak csoportjában csupán két százalék volt a szív szöveteinek pusztulása.
A páciensek 23 százalékánál állapították meg, hogy nem szívroham okozta tüneteiket, a GIK alkalmazása azonban náluk sem okozott káros mellékhatásokat.