Háborúhoz hasonlót élnek át a ráktúlélők
A rák diagnózisa hosszan tartó pszichológiai hatással járhat, a rákot túlélő emberek tünetei hasonlóak lehetnek azokéhoz, akik háborús élményeket éltek át - állapították meg amerikai kutatók.
Több mint egy évtizeddel a diagnózis közlése után a rákot túlélő emberek 37 százaléka elismerte, hogy még mindig felbukkannak nála a poszttraumás stresszre (PTSD) jellemző tünetek. Ezek között lehet erős izgatottság, nyugtalanító gondolatok a rákkal és kezelésével kapcsolatban, vagy érzelmi fásultság érzete a barátok és családtagok iránt.
A válaszadók közül minden tizedik igyekezett elkerülni, hogy a rákra gondoljon, sokan pedig minden olyan helyzetet és tevékenységet kerültek, amelyek a betegségre emlékeztették őket. Sophia Smith kutatásvezető, a durhami Duke Rákintézet munkatársa úgy véli, hogy ez akár orvosi problémákhoz is vezethet a pszichológiai megterhelésen túl.
A felmérésbe 566 non-Hodgkin limfómával diagnosztizált pácienst vontak be, akiknél átlagosan 13 évvel korábban állapították meg a rákot. A tanulmányt a Journal of Clinical Oncology című szakfolyóiratban tették közzé.