Plázs hvg.hu 2011. október. 12. 15:37

Izomból vagy zsírból vagyunk? Számoljuk ki

Testtömegindex, testzsír, testvíz – a korszerű mérlegek csodamutatói. De melyik mit jelent, és mennyi a jó érték?

BMI, vagy testtömegindex

A sokszor használt BMI elnevezés az angol body mass index kifejezésből származik, magyarul testtömegindex. Ez jelzi, hogy testsúlyunk ideális-e, azaz túlsúlyosak, netán soványak vagyunk. Kiszámítása során a kilogrammban megadott testsúlyt kell elosztani a méterben megadott testmagasság négyzetével (kg/m2). A testtömegindex független az életkortól és nemtől, kiértékeléséhez az Egészségügyi Világszervezet intervallumokat állapított meg. Például egy 159 cm magas és 64 kilós nőnél a számítás így alakul: 64/1592 = 25,31. Ezesetben a testtömegindex 25,31, ami már túlsúlyt jelez.

Az elhízás mértéke
MTV
18,5 alatt: soványságról beszélünk
18,5-24,99 között: normális testsúly
25-29,99 között: túlsúly
30-34,99 között: mérsékelt elhízás
35-39,99 között: súlyos elhízás
40 felett: nagyon súlyos elhízás

Mennyi a zsír?

Mivel az izomszövet nehezebb a zsírszövetnél, önmagában a testsúly nem elég állapotunk jellemzésére. A testsúlyból nem tudjuk meg, hogy testünk milyen arányban tartalmaz zsírt és milyen arányban izmokat. Egy sportoló, akinek a súlyát nagyrészt az izomzat teszi ki, ugyanannyit nyomhat a mérlegen, mint egy inaktív életet élő, magasabb testzsírszázalékkal bíró személy, holott testalkatuk merőben más. Ma már számos testösszetételt mérő készülék képes a testzsírszázalék meghatározására, ami a zsírtömeg arányát mutatja meg a teljes testtömeghez viszonyítva. Az egészségesnek tekinthető testzsír mértéke életkortól és nemtől függ. Az optimális testzsírmennyiség nők és férfiak esetében is eltérően alakul.

Egészséges testzsírmennyiség

Nők
20-39 év: 21 - 33 százalék
40-59 év: 23 - 35 százalék
60 év felett: 24 - 36 százalék
Férfiak
20-39 év: 8 - 19 százalék
40-59 év: 11 - 22 százalék
60 év felett: 13 - 25 százalék

A szervezet víztartalma

A korszerű mérlegek által mért testvíz értéke a szervezet víztartalmát adja meg. A testvíz mennyisége életkoronként, nemenként és testfelépítésenként változik. A test víztartalma csecsemő- és gyerekkorban a legmagasabb, körülbelül 77 százalék. Felnőtt férfiak esetében 60 százalék, nők esetében 50 százalék körül mozog. A testvíz idős korban a legkevesebb, 45 százalék, vagy az alatt.

A test szövetei közül a zsírszövet tartalmazza a legkevesebb vizet, így túlsúlyosoknál a testvíz aránya általában alacsonyabb, mint ami a korcsoportukban ideálisnak tekinthető. Ma már számos olyan készülék van, amellyel otthoni körülmények között, egyszerűen ellenőrizhetjük BMI, testzsír és testvíz eredményeinket. Ha elköteleztük magunkat az értékek javítása mellett, hasznos lehet, ha naplót vezetünk az állapotunk alakulásáról. Így könnyen ellenőrizhetjük, honnan hová jutottunk el, és megtudhatjuk, min kell még változtatnunk.