Még a makkegészségeseket is rosszul érintheti a tartós meleg, a szervezet ilyenkor sok folyadékot és sót veszít, ennek pedig fáradékonyság, vérnyomásesés lehet a következménye. De mit tehetünk kánikulában a felfrissülés érdekében? Íme, néhány ötlet.
Az egyik legalapvetőbb tanács kánikulában, hogy folyamatosan pótoljuk az elveszített folyadékot, ami nemcsak a vizelettel, hanem a légzés közben kilehelt párával és az izzadsággal is távozik a szervezetünkből. Kökény Zoltán traumatológus szerint csak a két utóbbi módon elillanó folyadék mennyisége elérheti a napi 2 litert is. A másik alapvető igény, hogy hűvös helyen tartózkodjunk, vagy legalábbis érjen minket némi fuvallat. De hogyan is érhetjük el az oly vágyott hűvös levegőt? Íme, néhány mód.
Légkondicionáló, a drágább megoldás
A hűvös helyiség elérésének legegyszerűbb módja kétségkívül a légkondicionálás. A klímát használók közül a legtöbben az autóban kapcsolják be a légkondicionálót, de minden második ember a munkahelyén, míg minden negyedik otthon is működtet ilyen készüléket. Nincs is ezzel semmi gond, ha megfelelően használjuk. A legfontosabb, hogy a légkondicionáló berendezést ne állítsuk túl alacsony hőfokra, az ideális eltérés a kinti és benti hőmérséklet között is legfeljebb 6-8 fok. De légúti panaszok, és mozgásszervi elváltozások is kialakulhatnak a mértéktelen klímahasználat következtében. Amennyiben a hideghatás hosszabb ideig, állandóan visszatérően fennáll, abból krónikus megbetegedés is lehet. Persze vannak egyéni különbségek, de alapvetően senkinek nem használ, ha naponta többször is nagy hőmérsékletkülönbséget kell elviselnie.
Ventillátorok, az olcsó megoldás
Ha olcsóbb megoldásra törekszünk, egy jobb ventillátor is csodákra képes a fullasztó melegben. Ideális például a mennyezetre szerelhető ventillátor – akár a lámpatesttel kombinálva – hamar megmozgatják a lakás levegőjét. Ha nem elégszünk meg ennyivel, házi praktikákat is bevethetünk: páldául, ha a ventillátor elé egy nagy edénybe jeget heylezünk, sokkal hidegebb levegőt fog fújni ránk, persze csak addig, amíg vízzé nem válik a bekészített jég.
A ventilátornak azonban más alakváltozatai is vannak, gondolunk itt a sapkába integrált mini propellerekre. Mi ugyan még nem találkoztunk olyan emberrel, aki így hűsítette volna magát, de az interneten több említést is találunk a nyári ruházat egyik lehetséges kiegészítőjéről, sőt vásárolhatunk is egyet, ha nagyon megtetszett.
Legyező, flörtöltek is vele
Azt gondolhattuk, hogy a digitalizált világban a legyező már teljesen elveszítette funkcióját, aztán Louis Vuitton divattervező egy egész sorozattal állt elő nemrég. Ennek ellenére sem állítanánk, hogy ma is ott van minden hűsölni vágyó kelléktárában. De a legyező így is csodás karriert tudhat maga mögött, és még túl is lépett önmagán, gondoljunk csak arra, milyen fontos szerepet töltött be még a flörtölésben is – segítségével például a hölgyek a kiszemelt férfi tudtára adhatták, hogy szabadok a következő táncra. Ahogy a fényűzés egyik kiváló eszköze is lett: készítették csipkéből, selyemből, ritka kelmékből, tollakból, de még aranyból is.
Zárt ablakok, szigetelés
Nem feltétlenük kell gépi segítség a hűvös légkör megteremtéséhez, lakásban például az is sokat jelenthet, ha napközben zárva maradnak az ablakok. Inkább éjszaka szellőztessünk, amikor a külső hőmérséklet már alacsonyabb a szobában lévőhöz képest, a legjobb ilyenkor is a kereszthuzat. Mindenképpen használjunk sötétítőket. A redőny például kevésbé melegszik át a napsugárzás hatására, ha csillogó fehérre van festve. Ha ilyen eszköz nincs a lakásban, vagy túl bonyolult lenne beépíteni, szereltessünk ponyvatetőt, napellenzőt a lakás napsugárzásnak leginkább kitett oldalára. Ha ez sem megvalósítható, árnyékolási célból megteszi a reluxa is, vagy a világos, természetes anyagú függöny.
Ha megoldható, főleg kertes háznál, ültessünk fát vagy bokrot a napos oldalra, amely egész nyáron árnyékot adhat. De a lakás szigetelésén is érdemes elgondolkodni, ami télen is hasznos, amikor a belső meleg nem tud elszökni, nyáron pedig a külső melegnek állja útját. Leginkább a padlás a kényes pont, ahol a legnagyobb hőcsere zajlik, de a ház déli oldalát is érdemes szigetelni, akár „zöld” megoldással is.
Hogy mit lehet még tenni a hagyományos társas- vagy panelházban kánikula idején a légkondicionáló beszerelésén kívül, arról a 365 blogon is olvashatunk, kattintson a részletekért!