2011. március. 08. 20:38 Medipress Utolsó frissítés: 2011. március. 08. 21:09 Plázs

Fekete Hattyú: a balerinatest veszélyei

Natalie Portman nyerte idén a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat a Fekete hattyú című filmben nyújtott alakításáért. Egy szakértő azonban aggodalmát fejezte ki a színésznő drámai súlyvesztesége miatt, mivel szerinte a kórosan sovány balerina története e művészeti ág árnyoldalára hívja fel a figyelmet.

„A balerinák gyakran szenvednek a tökéletesség hajszolásától, idegességtől, és attól a nyomástól, hogy mindig hálásnak és tevékenynek kell lenniük” – véli Aprana Sharma, aki a Loyola Egyetemen foglalkozik a táplálkozási zavarokkal. Mint mondja, ez az életforma a fizikai tűrésük végső határáig hajszolja őket, ami helytelen testképhez és evési zavarokhoz vezethet.

Sharma szerint sok tánciskola kötelezi arra a tanulóit, hogy rendszeresen mérjék magukat, ami súlyosbítja a problémát, és a próbaterem minden oldalát beborító tükrök is nyomasztó hatással vannak rájuk. Ez az oka annak, hogy a táncosok körében mindennapos az extrém súlyveszteség, ami már a testük normális működését is károsan befolyásolja.

Csak néhány a nem megfelelő mennyiségű kalóriabevitel káros hatásai közül: fáradtság, hangulatingadozás, elmebeli gyengeség, fóbiák, az evést pótló szenvedélyek, alacsony vérnyomás és pulzus, szédülés, gyenge immunrendszer, agyvérzés, bél- és vesebántalmak, csökkentő izomtömeg, intenzív szőrösödés, az agytérfogat csökkenése, meddőség.

A táncosok és általában a táplálkozási zavarokkal küzdő fiatal lányok érzékenyebbek és alacsony az önbizalmuk. A táplálkozási szakember szerint ezeknek a lányokban tudatosítani kellene a kóros soványság veszélyeit, fehíva a figyelmüket a súlyveszteség fizikai és érzelmi következményeire.„Az olyan stresszcsökkentő technikák, mint a meditáció vagy a jóga szintén hatásosak lehetnek" – tette hozzá.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.