Amikor nem kell antibiotikum
Kutatók szerint számos akut középfülgyulladásban szenvedő gyermek számára az azonnali antibiotikumos kezelés helyett a megfelelő eljárás inkább a figyelmes várakozás lenne.
Jelenleg a figyelmes várakozás módszerét az olyan hat hónapon felüli gyerekek esetében javasolják, akik enyhe vagy közepes tüneteket mutatnak, vagy bizonytalan a diagnózisuk. A kutatók szerint ez a módszer fontos szerepet játszhatna abban a folyamatban, amely során megakadályozhatnák a kezeléseknek ellenálló baktériumok kifejlődését.
„Bár az antibiotikumok a legtöbb középfülgyulladást okozó baktériumot kiirtják, az a néhány, amely túléli a kezelést, rezisztenssé válik” – számolt be róla Eugene Leibovitz, aki a Soroka Egyetem orvosi központjának gyermekosztályán dolgozik és a tanulmány egyik fő szerzője. A beszámoló arra is kitért, hogy amióta bevezettek egy vakcinát a Streptococcus pneumoniae nevű baktérium hét típusa ellen, az ezen baktériumok által okozott akut középfülgyulladások száma érezhetően lecsökkent.
Ugyanakkor azok a középfülgyulladások, amelyeket nem a fenti baktériumok valamelyike okoz, gyakoriabbak lettek. Nemrég mutattak be azonban egy új oltóanyagot, amely már a Streptococcus pneumoniae tizenhárom típusa ellen hatásos. „A megfelelő antibiotikumos kezelés és az oltóanyagra rezisztens baktériumok továbbra is gondot okoznak a középfülgyulladásban szenvedő gyerekek kezelése során, de a gyógyszerek megfelelő használatával, a még nem súlyos esetekben pedig a figyelmes várakozással remélhetőleg sikerül elriasztanunk a többi kezelésnek ellenálló baktériumtörzset” – fejtette ki Leibovitz.
A tanulmány az Expert Review of Anti-infective Therapy című tudományos lapban jelent meg.