2010. április. 09. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2010. április. 09. 15:52 Plázs

Tévhitek az antibiotikumokról

Az Európai Unió lakosságának 53 százaléka osztja azt a tévhitet, hogy az antibiotikumok képesek elpusztítani a vírusokat - derül ki az Európai Bizottság pénteken Brüsszelben kiadott jelentéséből.

John Dalli egészségügyi biztos a jelentést ismertetve arra figyelmeztetett, hogy a tévhitek túladagoláshoz, az antibiotikumok téves használatához vezethetnek, és ezáltal csökkenthetik az orvostudományban annak idején forradalminak számító szerek hatékonyságát. A friss kutatások szerint már megjelentek az antibiotikumoknak ellenálló szerveződések - tette hozzá a máltai biztos.

A felmérések szerint esősorban a fiatalok (15-24 évesek) körében elterjedt az a nézet, hogy a baktériumok ellen hatásos antibiotikumok a vírusokat is képesek elpusztítani. Uniós átlagban csak a megkérdezettek 36 százaléka válaszolt helyesen az ezzel kapcsolatos körkérdésre. Legtöbben Svédországban (73 százalék), legkevesebben Romániában (14 százalék) tudták, hogy a vírusok ellen az antibiotikumok nem hatékonyak. Magyarországon is átlag alatti, 27 százalékos az arány. Uniós átlagban szintén 50 százalék alatt feleltek helyesen - nemmel - arra a kérdésre, hogy megfázásra és náthára érdemes-e antibiotikumot szedni.

A bizottság a vizsgálatból azt a következtetést szűrte le, hogy a témáról az eddiginél szélesebb körű tájékoztatásra van szükség az uniós tagországokban. Ennek érdekében közös kezdeményezéseket tesz majd az EU járványügyi központjával (ECDC) is.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.