2009. február. 09. 23:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. február. 09. 23:24 Plázs

Mikor ne szedjünk antibiotikumot?

Több mint 11 millió doboz: ennyi antibiotikumot írtak fel a tavalyi évben betegeiknek az orvosok. Ezzel az adattal – ha az európai országokat nézzük – a középmezőnyhöz tartozunk: Angliában is hasonló mennyiségű gyógyszer fogy, míg például a skandináv országokban jóval mértékletesebbek. Az antibiotikumok fontos gyógyszerek, szedésük életet menthet, de helytelen alkalmazásuk éppen ellenkező hatást vált ki.

„A szervezetben megtelepedett baktériumok elpusztítására és szaporodásuk gátlására valók az antibiotikumok, tehát olyan betegségeket lehet kezelni velük, mint például a tüszős mandulagyulladás, a középfülgyulladások, a húgyúti fertőzések, vagy éppen az arc- és homloküreg-gyulladás" – sorolja Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója.

Majd folytatja: „ezek bakteriális fertőzések, nem olyanok, mint a vírusok okozta nátha, vagy influenza, amelyeket nem szabad antibiotikummal kezelni. Ha mégis ilyen gyógyszerrel kezdjük kúrálni magunkat – sokan öngyógyításba kezdenek a fiókban talált pirulával – rengeteget árthatunk magunknak: a fölöslegesen szedett antibiotikummal szemben a kórokozók rezisztenssé válnak, ami azt jelenti, hogy amikor valóban szükség lenne a gyógyszerre, az már nem hatékony az adott betegségre.

Míg 1930 és 1970 között az antibiotikumok tucatnyi új családja jelent meg, azóta csupán két csoporttal bővült a gyógyszerek lajstroma.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.