2010. november. 24. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 24. 15:15 Plázs

Figyelmeztető jelek, hogy kiégtünk

A kiégés, vagy burnout az 1970-es évek közepén került be a köztudatba, s azóta is leginkább a munkavégzéshez kapcsolják. De valóban a munkával kapcsolatos feszültség, a rossz munkahelyi viszony felelős a kiégésért, vagy éppen fordítva? Egy biztos, a jelenség mára a pszichológia egyik legnépszerűbb témaköre lett.

A kiégés korántsem statikus jelenség. Beveztő szakaszában az ember általában lelkes, intenzíven dolgozik, s fokozottan ügyel a körülötte lévőkre. Bármilyen feladatra kapható, amit rábíznak, maradéktalanul ellátja. Az állandósult munkahelyi követelmények érzelmi kimerültséget eredményeznek, mely a kliensektől, munkatársaktól való eltávolodásra sarkall – olvasható a Mindennapi Pszichológia című magazin legutóbbi számában.

Munkahelyi kihívások. Kezelni kell
Stiller Ákos

A cikk szerzője, aki maga is pszichológus, úgy véli, hogy a kiégés bevezető szakasza – az érzelmi kimerülés – általában az empátiás kapacitás kimerülését jelenti. Ilyenkor az egyén nem képes mások szempontjait is figyelembe venni, elzárkózik minden típusú érzelmi kommunikációtól. A kiégett emberek gyakran panaszkodnak figyelmi problémákra, feledékenységre, beszélgetés közbeni koncentrációs problémákra, és sokesetben automatikusan, mintsem megfontoltan reagálnak a különféle helyzetekre. Az önmagukat minden érzelmi információtól távol tartó, ingerlékeny, társas figyelemre és beszélgetésre képtelen emberek gyakran elzárt kis szigeteket képeznek a munkahelyen, magányos farkasokként oldják meg a problémákat. Ez pedig a 22-es csapdája, hiszen a társas támogatás kiemel a kiégett állapotból.   

Idővel pedig a magánéletre is rányomja bélyegét a kiégés – véli Mészáros Veronika pszichológus. Ebből az állapotból viszont már egyenes út vezet a depresszióig, ami ugyan előzményeiben, következményeiben és megnyilvánulásaiban hasonlít a kiégésre, de annál sokkal általánosabb állapot, az élet összes területére kihat. Az is elmondható, hogy a kiégett emberek több mentális és fizikai betegségről számolnak be nem kiégett társaikhoz képest. Mentális szempontból a kiégés munkahelyi stresszbetegség, energiavesztéssel járó kimerüléses állapot. A kiégett emberek szorongóbbak, és a külvilághoz való hozzáállásuk is sokkal borúsabb.

S ennek egészségügyi következményei is lehetnek. A kiégés összefüggésbe lehet a kardiovaszkuláris megbetegedések bizonyos típusaival, mint például a hirtelen szívhalálal, illetve a kettes típusú cukorbetegséggel is. Növeli a vírusfertőzések megjelenési valószínűségét, kihat a férfiak meddőségi problémáira, továbbá alvászavarokhoz vezethet.