„Dinó-tömegsírra” és természetvédelmi területre építette koncepcióját a 2010.
„Dinó-tömegsírra” és természetvédelmi területre építette koncepcióját a 2010. június elsején megnyitott dél-lengyelországi Jurassic Park szórakoztató központ, amely ezzel Európa egyik legnagyobb dinoszaurusz-parkjává vált. Bár az Opole melletti Krasiejówban megnyílt, triász kort idéző, parkban még továbbra is folynak hivatalos ásatások és folyamatosan épül a kalandpark rész is a kezdeményezés mindenképpen figyelemre méltó, szórakoztató, családi célpont egy lengyelországi látogatás során. Az ezer lelkes dél-lengyelországi települést már 1993. óta – dinó-tömegsír felfedezése – a dinoszauruszok városaként emlegetik, csak idén június 1-jétől lehet, vezetett túra keretén belül, ismerkedni a 200 millió évvel ezelőtti világgal.
A település egykori iskoláját 2005-ben alakították át Dinoszaurusz Múzeummá, 2006-ban pedig a feltárás helyén is felállítottak egy pavilont. 2010-ben e két különálló objektum összekapcsolásával jött létre az a 1,5 kilométeres „ösvény”, amelyen berendezték a látványosságként sem utolsó szórakoztató központot. A több mint két órás vezetett túra során 200, a dinoszauruszok 70 fajtáját bemutató dinoszaurusz modell, időalagút, interaktív játékok, szimulátorok, szellemvasút és egy 3000 négyzetméteres játszótér várja a látogatókat. Külön szenzáció, hogy a park 24 fős moziját 5D jelzővel látták el, mert a 3D-s térbeli látvány mellett a nézők szagló- és tapintóérzékét (erre azért kíváncsiak lennénk) is próbára teszi. A felnőtt belépő 18 (~1400 Ft), a 12 év alatti gyerek és nyugdíjas 14 Zloty-ba (~1000 Ft) kerül, de családosoknak külön kedvezmények vannak. Sajnos az élmény még nem maradéktalan és a belépő mellett több szolgáltatásért is külön kell fizetni, de ha belegondolunk, hogy hazánkban a dinókhoz híven kihaltak a komolyabb dinó-parkok, Európában pedig csak Ausztria és Pozsony hirdet egy-egy nagyobbacskát, akkor a problémák szinte eltörpülni látszanak.
Az ausztriai Styrassic Park mozitermében ugyan csak 3D-s filmeket vetítenek, de egyszerre akár 100 fő is befér. A Steiermarki tartomány erdejében épült, öthektáros park 70 darab életnagyságú, paleontológiai kutatásokhoz hű modellekkel mutatja be a dinoszauruszok történetét, megjelenésüktől drámai kihalásukig. Emellett az ember történetének hét millió évét is illusztráló, szintén életnagyságú makett-sorok is helyet kaptak, így nagy segítséget és ismeretanyagot biztosíthatnak egy-egy rendhagyó biológia-, földrajz- vagy történelemórához. Természetesen (9-17 óráig) itt is találunk show-műsort (vulkánkitörés, földrengés), állatkerti részt póni lovaglással, óriáscsúszdát, interaktív foglalkozásokat és nem annyira passzoló, de annál szórakoztatóbb programokat, mint a karaoke és a textilfestés. A pozsonyi Dinópark sokkal inkább állatkert, mint dinoszaurusz park. Még akkor is, ha itt is életnagyságú makettektől rémüldözhetünk és van őslénytani játszótér meg 3D-s mozi is.
Akinek itthon szottyan kedve dinós időutazásra vagy meg szeretné mutatni csemetéjének az őslények világát az Michael Crichton sajnálatos halála miatt kevés eséllyel várja a Jurassic Park negyedik részét, ezért csak két dolgot tehet. Elbattyog a Magyar Természettudományi Múzeumba Budapesten vagy egy hosszú hétvégét, szabadságot kihasználva elutazik Zircre és a Bakonyi Természettudományi Múzeumban megnézi a Jégkorszaki óriások a Bakonyban című állandó kiállítást, amelynek legfőbb értéke a Csajág határán talált mamut.
Szoboszlai Krisztina