A város vezetője szerint a hagyományteremtő szándékú esemény éppen a kettős cél miatt kapta a Guinness-rekorddal és...
A város vezetője szerint a hagyományteremtő szándékú esemény éppen a kettős cél miatt kapta a Guinness-rekorddal és káposztával a H1N1 ellen” mottót. Szalay Ferenc a gasztronómia és az újinfluenza elleni kampány összekapcsolásának magyarázataként elmondta: köztudomású, hogy az egészségmegőrzés terén kiemelkedő szerepe van a vitamindús táplálkozásnak, ezen belül is hangsúlyos a C-vitamin bevitel. Márpedig február 27-én, szombaton a szolnoki télűző fesztiválon Guinness-rekordkísérletként 1075 kilogramm káposztából főznek majd székelykáposztát a megyeszékhely főterén felállított hatalmas bográcsban, egyszersmind arra emlékezve, hogy Szolnokot 1075 óta jegyzik a történetírók. Amellett, hogy ez a káposztamennyiség 5000 ember egy napi C-vitamin szükségletét fedezi, háromezer adag étel elkészítéséhez elegendő, amelyet azután ingyen osztanak szét a fesztivál látogatói között.
A megvendégelt érdeklődők ráadásul nem csupán egy ízletes ebédre számíthatnak a rendezvény helyszínén, hanem számos műsor és bemutató is szórakoztatja majd a nagyérdeműt. A karneválnak ráadásul sztárvendégei is lesznek az ismert helyi kötődésű zenészek, Judy és Cozombolis, továbbá Roy és Ádám személyében. A sajtótájékoztatón Czeizel Endre orvos-genetikus a rendezvény egészségmegőrző jelentőségéről úgy nyilatkozott, hogy eleinte némi aggodalommal töltötte el a két gondolat összekapcsolásának terve. Attól tartott, hogy a szervezők azt sugallják majd, elegendő csak káposztát enni a H1N1 megelőzése érdekében. Időközben azonban megbizonyosodott róla, hogy ez a fesztivál szervesen illeszkedik Szolnok átgondolt és hatékony egészségvédelmi programjához.
A vírus veszélyeiről szólva hangsúlyozta, hogy Magyarországon eddig 121 ember, köztük öt kismama halálát okozta a betegség, amelynek második hullámára 50 százalékos valószínűséggel számítanak a szakemberek. Manapság nem illik ilyesmivel példálózni, de a Kádár-rendszerben hazánk még világelső volt az oltási fegyelemben. Ez a helyzet mára nagyon megváltozott, pedig a vírusnak áldozatul esett várandós fiatal nők élete a védőoltással megmenthető lett volna” - fogalmazott az orvos-genetikus, aki a kudarc részeseként említette az orvosokat, és felhívta a figyelmet a mai szólásszabadság” veszélyeire, illetve felelősségére is.
MTI