Plázs travelline.hu 2010. február. 11. 09:14

Hogyan kerüljük el a tébolyt az álomvilágban?

Szeretnénk az izzasztó stratégiai órákat megkönnyíteni néhány olyan ötlettel, amely személyes tapasztalatokból...

Szeretnénk az izzasztó stratégiai órákat megkönnyíteni néhány olyan ötlettel, amely személyes tapasztalatokból származik - ezt tettük korábbi cikkünkben is, de még így is sok megválaszolatlan kérdés maradt, így most pár hasznos tipp és tanács következik családos látogatóknak, amelyek segítségével időt, pénzt és energiát takaríthatunk meg.

A kevesebb néha több

Flickr (Creative Commons) - Dawn Ashley

Mielőtt bárminemű felsorolásba kezdenénk a szemfüles tanácsainkat illetően, az első és legfontosabb dolog, hogy egy – a vidámparkokban nagyon is gyakori – jelenségre felhívjuk a kedves olvasó figyelmét. Sokan vagyunk akiknél komoly pénzügyi kompromisszumokat kell kötni annak érdekében, hogy nyaralásunk egyáltalán létrejöhessen, a legjobb spórolás a rövid nyaralás ezért valószínűleg kevesebb napot töltünk majd a Disney parkokban, mit amennyit szeretnénk. Pontosan emiatt a „muszáj mindent megnézni” érzés könnyen úrrá lesz rajtunk, és ez oda vezet, hogy teljesen kimerülünk és úgy jövünk haza, hogy mégsem éreztük jól magunkat. A Disney parkok látogatása fizikailag és lelkileg is kimerítő élmény, amelyet csak úgy érdemes végigcsinálni, hogy ha testre szabjuk a lehetőségeket. Mivel a tervezés kulcsfontosságú része a Disney látogatásoknak, ma már rengeteg segítő weboldal létezik, ennek megkönnyítésesre. 

Flickr (Creative Commons) - JeffChristiansen

Mi a Disney hivatalos weboldalai mellett a következő nem hivatalos, ám annál hasznosabb weboldalakat ajánljuk: www.allears.netwww.mouseplanet.com,  és a www.touringplans.com.  Ezeken a webfelületeken minden információt és segítséget megtalálhatunk a Disney parkokkal kapcsolatban, amelyre csak szükségünk lehet. Most pedig jöjjenek a tippek azzal kapcsolatban, hogy mit hogyan érdemes csinálni, hogy a lehető  legtöbbet kihozzuk a Disneyből:

- A leghatékonyabb időspóroló stratégia, ha nyitásra a parkban vagyunk (ez nyitás előtt legalább fél órát jelent, mivel a parkolókból a bejárathoz jutás is sok időt vesz igénybe). A park első óráiban még nincs akkora tömeg, noha készüljünk fel, hogy cseppet sem felemelő érzés a srácokat magunk után vonszolva, versenyt futni több száz (ezer?)emberrel, hogy a legnépszerűbb játékokra várakozás nélkül felférjünk.

Flickr (Creative Commons) - PrincessAshley

- Értelemszerűen a napot a legnépszerűbb játékkal kezdjük, és a következő legnépszerűbbre FastPasst (időre szóló jegy, amelyet már a másik Disney cikkünkben már elmagyaráztunk) húzunk, ezután követhetjük a kiválasztott útvonalat. A FP jegyeken fel van tüntetve, hogy mikor vehetjük igénybe a következő FP-t, amint ez lehetséges azonnal húzzunk másikat. Nyilván lesz egy-két hely ahol, nem lesz más választásunk, mint beállni a sorba.
 
- A legnépszerűbb Disney játékok (parkra való tekintet nélkül): Splash Mountain, Big Thunder Mountain, Pirates of the Caribbean, Indiana Jones, Star Tours, Space Mountain, Soarin, Rock N Rollercoaster, Tower of Terror, Mission Space, Crash Test Track, Expedition Everest, Toy Story Mania és a Spaceship Earth. Ezekre a játékokra 11 óra után már több mint egy  60 perc a várakozás, ezért ezeket csak elsőként vagy FastPassal érdemes megnézni őket. Néhány játékhoz nincsen FastPass opció, ezekhez jobb ha nyitás után rögtön oda megyünk.

Flickr (Creative Commons) - blakespot

- A fent említett játékokra délután 1 órára elfogy a FastPass, és ezután bizony már csak a sorbaállás marad. A FastPass-s sorok maximum 10 percesek, vagy várakozás nélküliek, de csak óránként egyszer vehetjük ezt a lehetőséget igénybe, stratégiai szempontból tehát nagyon fontos, hogy jól kihasználjuk a délelőttöt.
 
- A mi tapasztalataink szerint, a FastPasson megadott időintervallumot nem veszik szigorúan az ellenőrök. Nem mehetünk korábban, de később viszont igen (nem másnap!). Mi megtettük, hogy délelőtt húztunk két FP-t de ezek már késő délutáni időpontokra szóltak és ahelyett, hogy ott maradtunk volna inkább visszamenetük a szállodába, majd este a zárás utáni Extra Magic Hours (erről bővebben az első cikkben olvashattak az olvasók) alatt visszamentünk és lejártuk a jegyünket. A késő esti EMH órákban ráadásul minden csendes, már nincs sorbaállás a kisebb játékokhoz, így ezekre akár többször is felülhetünk. 

Flickr (Creative Commons)

- Ha a legjobb játékokra akarjuk használni a FastPass opciót, akkor egy kicsit muszáj lejárnunk a lábunkat, mert a fő attrakciók szét vannak szórva a park egész területén. Érdemesebb ezt munkamegosztással végezni. Amíg valamelyik felnőtt sorban áll a gyerekekkel, addig a másik, elmehet egy újabb FP-ért, abban a pillanatban, amint ismét lehetősége nyílik húzni egyet.
 
- Az étkezést hasonlóképpen oldhatjuk meg, amíg az egyik felnőtt sorba áll valamelyik játékhoz a másik elugorhat ennivalóért, a legjobb (és legolcsóbb) ha csomagolunk magunknak hideg élelmet.
 
- A mozi és színház előadásokhoz járó sor azt jelenti, hogy meg kell várni a következő  előadás időpontját. Ez nagyon sokszor ijesztő mennyiségű embert jelent, ám ez ne riasszon el bennünket, mert a Disney mozikba rengeteg ember elfér, az előadások pedig csupán tizen-egynéhány percesek.

Flickr (Creative Commons) - Robert D Bruce

- A színpadi előadásokhoz nehéz igazodni, hiszen ott vannak a sorok, és az időre szóló FastPassok, amelyeket már így is elég nehéz összehangolni. Készüljünk fel, hogy nem fogunk tudni minden élő adást megnézni, mert ezek általában egy időben futnak (a fene sem érti miért), és két időpont között sokszor nincs elég idő a többi játékhoz való sorbaállásra. 

Ha tehát két különböző show-t akarunk megnézni, akkor az egyiket a délelőtti hajszába kell belekomponálni, hogy a másik még valahogyan beleférjen a délutánba. Este már nincsen élő előadás, ha csak nem a tűzijátékokkal vagy a fantasztikus fényjátékokkal összekombinálva (Illuminations, Fantasmic). Ezek a show-k olyan későn vannak, hogy egy teljes nap után szinte kibírhatatlan megvárni őket. Ekkor jó, ha igénybe vesszük az EMH óráit, és napközbe „haza” szaladunk szundikálni egy kicsit.

Flickr (Creative Commons) - Bruce Tuten

- Az egyetlen alkalom, ahol nehéz megúszni a sorbaállást az a karakterekkel (életnagyságú Disney figurák) való találkozás, de talán ennyi belefér, mert enélkül szegényebbek maradunk. A karakter randik pontos helyét minden Disney térképen feltüntetik, de nincsenek ám mindig ott! Várakozni felesleges, amikor egy karakter megjelenik, akkor percek alatt hosszú sor alakul ki. Ha nem akarjuk némelyik sort kivárni, akkor megkérdezhetjük a személyzettől, hogy mikor lesz a következő jelenés, és ha időben ott vagyunk, akkor talán ezt a sort is megúszhatjuk.
 
- A Disney autogram füzetek nagyon drágák és szemtelenül kevés a lapjuk (hogy mindjárt kettőt vegyünk). Helyettük vigyünk inkább egy vékonyka fotóalbumot, vagy a gyerekek maguk is készíthetnek egy spéci füzetet. A legtöbb karakter csak vastag tollal, vagy óriás ceruzával tud írni, a jelmeze miatt, (ezt vegyük figyelembe, amikor írószerszámot csomagolunk), ráadásul ezek a jelmezek általában nehezek és nagyon melegek, így néha elugornak egy kicsit erőt gyűjteni. Ne kapjuk fel a vizet, ha pont akkor szünetelnek, amikor mi kerülnénk sorra, az egész csak néhány percig tart.

Flickr (Creative Commons) - joanna8555

- Ne hagyatkozzunk azokra a „professzionális” fotósokra akik a karakterek között dolgoznak, a Disney PhotoPass szolgáltatás keretében.  Az ötlet lényege, hogy ezek a fotósok átvállalják, hogy lefényképeznek minket a karakterekkel, így mindenki rajta lehet a képeken és nem kell aggódni a siker miatt (ezeket a képeket aztán az interneten szabadon megrendelhetjük). A PhotoPass a mi tapasztalatunk szerint totális lebőgés. A PP képek alig sikerültek jobban, mint amit mi csináltunk : vagy túlexponáltak voltak, vagy a vakutól horrorisztikussá vált a fejünk, némelyik kép pedig annyira amatőr, hogy hiányzik a lábfejünk, a srácok arca homályos, vagy éppen becsukták a szemüket. Mindez több mint 2 000 Ft/kép-ért (vagy 23 ezer forint/CD ért).

- Ha 5 éven aluli gyerekkel vagyunk feltétlenül vigyünk babakocsit. Az ilyesmi megszokott dolog a Disneyben, így senki sem fog ránk csodálkozni, hogy miért toljuk még mindig a kissé koros trónörököst. A több tíz kilométer sétát és a sorbaállásokat, a gyerek nehezen viselik.

Flickr (Creative Commons) - joanna8555

 -Ami a felszerelést illeti, a legfontosabb az esőkabát, mert a vizes játékok bizony nyakig eláztathatnak minket. Ez egy nyári délutánon ugyan nem okozhat gondot, de egy hűvösebb napon elronthatja az egész kirándulást. Egy műanyag „Disney” esőkabát 1 700 forint, és teljesen felesleges pénzkidobás, amikor egy, a tetején kilyukasztott szemetes zsák is megfelel a feladatra. Az esőkabát mellett naptejet, sapkákat, szúnyogriasztó spray-t, nedves törlőkendőt, fájdalom csillapítót és az elsősegély táskát se felejtsük otthon.
 
- Végül még fel kell hívnunk a figyelmet egy másik Disney jelenségre is. A parkokban lehetőség van arra, hogy a karakterekkel étkezhessünk az erre kijelölt éttermekben. Egy ilyen reggelinél, ebédnél vagy vacsoránál Goofy, Donald kacsa, Mici mackó vagy akár Lilo és Stich ül az asztalunkhoz, ahol eltöltenek egy pár percet a gyerekekkel. Az asztalfoglaláshoz nagy szerencse kell és rugalmasság (a telefon számok: Florida: 407-WDW-DINE; Párizs: +33 (0) 1 60 30 40 50; Los Angeles: 714-781-DINE (3463)).  A legfelkapottabb hely a Cinderella's Royal Table, a floridai Magic Kingdomban, erre a helyre asztalt pontosan 180 nappal a látogatás előtt tudunk foglalni. A vonal magyar idő szerint 13.00 órakor nyit, több mint 100 operátorral és kb. 13.02 perckor már elkelt az egész napi beosztás (a tárcsázási technikákról és trükkökről utána lehet nézni az interneten). Természetesen más ilyen jellegű étkezdék is vannak, amelyekkel nem ennyire horrorisztikus a helyzet és talán több szerencsénk lehet.

Amint láthatjuk, a Disney valóban nagy falat, és nekünk is óriási élmény volt. Ennek a titka, hogy sok humorral készültünk és úgy fogtuk fel a kalandot, mint egy nagy akadályversenyt. És valóban, a nyaralás után volt egy olyan érzésünk, mintha valami óriás próbatételen esett volna át a család,  amelyből mindenki nyertesen került ki. 

Krisztina O'Brien