2009. október. 15. 16:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 15. 16:18 Plázs

Kik költenek étrend-kiegészítőkre?

Minden negyedik-ötödik család vásárol havi rendszerességgel valamilyen étrend-kiegészítő terméket. Az egészséges emberek gyakrabban költenek ilyen termékekre, míg a krónikus betegek gyógyszerekre áldoznak – derül ki egy friss kutatásból.

Robbanásszerűen nőt az étrend- és táplálék-kiegészítők piaca az utóbbi években, egyre több a vásárló, és a megvásárolható termékek palettája is évről évre folyamatosan bővül. A Magyarországon regisztrált étrend-kiegészítők száma meghaladja az ötezer készítményt is. Bár itthon közel minden negyedik-ötödik család legalább havi rendszerességgel költ ilyen termékekre, mégis kevesen tudják, hogy ezen készítmények forgalomba hozatalához nem szükséges az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI), vagy más hatóság engedélye. Mindössze néhány adat alapján, regisztrált termékké válhat a szer.

Az egészségtudatos életmód, valamint az egészséggel kapcsolatos információkra való nyitottság leginkább a fiatal korosztályt jellemzi - fogyasztási szokásaik tekintetében is. Leggyakrabban a 26-35 éves korosztály vásárol étrend-kiegészítőt, több mint 30 százalékuk rendszeresen költ ilyen termékekre. Ezzel szemben az 56-65 év közöttiek mindössze 19 százaléka áldoz az ilyen szerekre - derül ki a Szinapszis Kft. és a Magyar Gyógyszerészi Kamara közös kutatásából.

A vásárlás intenzitását a válaszadók iskolai végzettsége és a jövedelmi viszonyai is befolyásolják. A magasabb végzettségűek és a relatív magasabb jövedelműek nagyobb arányban költenek ilyen típusú termékekre. A települések méretével is egyre növekszik azok aránya, akik ezeket a termékeket rendszeresen használják: Budapesten minden harmadik válaszadó rendszeres fogyasztó.

Feltételezhetnénk, hogy a krónikus betegségekben szenvedők szívesebben fordulnak az étrend-kiegészítők felé, mint az egészséges emberek. A kutatás adatai ezt megcáfolni látszanak, hiszen ők jellemzően gyakrabban költenek erre, míg a krónikus betegek vényköteles gyógyszerekre és recept nélkül kapható készítményekre fordítják pénzüket.

Szigorú szabályozás

Magyarországon az Európai országokhoz képest szigorú és zárt gyógyszerellátási rendszer működik. Ez a tény pozitív bár, de nem ösztönöz arra, hogy a megvásárolt gyógyszer és egyéb készítményekkel szemben háttérismereteket szerezzünk be, és körültekintőbbek legyünk a témában.

Az utóbbi évek ambivalens szabályozása egyrészt - helyénvaló döntésként - szigorította a növényi alapú gyógyszerek törzskönyvezését, ám ennek hatására az étrend- és táplálékkiegészítők csoportjában beindult a piaci felhígulás. Azok a termékek, amelyek a szigorú törvényi szabályozás miatt nem kerülhettek be a növényi gyógyszerek, illetve készítmények csoportjába, a táplálékkiegészítők között kerültek forgalomba.

A másik, nem megfelelően kezelt probléma, hogy az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), csak azokat az étrend-kiegészítőket tartja nyilván, amelyek patikai forgalomba kerültek, s az egyéb értékesítőhelyeken árusított szerek sokszor kikerülnek a látószögükből.