Plázs travelline.hu 2009. október. 12. 08:54

Olcsóbb az arany Dubajban (képek és videó)

A "souk" arabul piacot jelent és azokat a régi időket idézi, amikor a kereskedelem még mást jelentett.

A "souk" arabul piacot jelent és azokat a régi időket idézi, amikor a kereskedelem még mást jelentett. Amikor még kis hajókkal érkeztek az áruk a világ minden tájáról, Kínából, Ceylonból, Indiából. és amikor az áruk csak alkudozások után kerülhettek a kikötőkbe. Persze, akkor más volt a kínálat: fűszerek, selyem, illatszer. A név megmaradt, de már mást jelent. Ma már lehet légkondicionált üzletben alkudozni, ahol az áru drágakő és arany. A fűszereket és az illatszereket már külön piacon kell keresni.

A szokásos keleti piacoknál is lenyűgözőbb a látvány Dubaj aranypiacán, ami a világ egyik legnagyobb piaca, megdöbbentő módon szinte őrizetlenül, minimális biztonsági felügyelettel. Érdemes elegendő időt szánni a nézegetésre, amikor is egyik üzletből a másikba esünk, próbálunk, vagy csak ámulunk. Az esti idő erre a legalkalmasabb, amikor már a hőmérséklet sem lehet az élvezetek akadálya. A piac este tíz óráig van nyitva.

Dubajban két aranypiac van a Deira kerületben, egy régi és egy új. A piac területét egy folyó választja el Dubaj új kerületeitől, amin kis csónakokkal lehet átkelni. A szállodák saját busszal csoportos utakat is szerveznek a piacok látogatására. A két piac egymás mellett található,  a régi egy sétálóutcában lévő üzletsor, az új pedig egy emeletes épületben kapott helyet. A választék gyakorlatilag mindegyik üzletben ugyanaz, azonban a régi részek  hangulata megkapóbb.

A nyitott piacon közel 300 aranybolt van, amelyekben  elképzelhetetlen mennyiségben kínálnak nyakláncokat, amuletteket, karkötőket, fülbevalókat. Aki nagyban szeretne vásárolni az  aranytömbök között is válogathat.  Persze hamisítványok is vannak, ezért mindig keressük meg a hivatalos jelzést (a körben egy H betű) az ékszeren. Az általában 18-22 karátos aranyból készült ékszerek árat szinte csak a súly határozza meg, a tervezés, a kivitelezés nem mérhető pénzben.

Ha olyan szerencsénk van, hogy elvetődünk erre a fantasztikus piacra érdemes néhány íratlan szabályt betartani. Soha ne vásároljunk rögtön, amikor valami megtetszik. Nézzük meg másnap is, lehetőleg nappal, és döntsük el, tetszik-e még. Kötelező az alkudozás, és általában 20 százalékos felárral dolgoznak, tehát minimum annyit kell alkudni, ha nem akarunk rosszul járni. Ha valami tetszik, nézzük meg másik üzletben is, hátha ott olcsóbban kínálják.

A legtöbb árus bármilyen kívánságot teljesít, ha nincs olyan ékszer, amit keresünk, rövid határidővel elkészítik azt. Kérjük el az áru tanúsítványát és ellenőrizzük a mérleget, mert gyakori a kisebb-nagyobb csalás. Vigyázzunk a saját darabjainkra amikor próbálunk, ne keveredjenek össze a bolti készlettel. Arra is érdemes figyelni, hogy hitelkártyás vásárlás esetén külön költséget számolnak fel, így érdemes megfelelő mennyiségű készpénzzel elindulni, azonban erre fokozottan ügyeljünk és lehetőleg ne egyedül bolyongjunk az aranypiacon. Érdemes tehát figyelni, ravasznak és ébernek lenni, de ha sikerrel járunk, akkor valóban értékes lesz a nyaralás.

-GyL-

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.