Tévhitek az új influenzáról
Számos tévhit terjed az új influenzával kapcsolatban, állítja az amerikai járványügyi központ, a CDC. Amerikában az őszi és téli időszakban számítanak a vírus elterjedésére, a Fox News a kellemetlenségek elkerülésére publikálta a legnagyobb tévhitek listáját a betegséggel kapcsolatban.
Egyelőre még nem tudjuk alátámasztani, hogy a H1N1 súlyosabb betegség-e a szezonális influenzánál, az viszont megnyugtató tény lehet, hogy - az amerikai számokat vizsgálva - az új influenza a fertőzöttek 1 százalékánál okozott csak halált - mindez arányaiban sokkal kevesebb a szezonális influenza által okozott évi 36 ezer halálesetnél. Az új influenza nagyobb eséllyel okozhat problémát a terhes nők esetében, így őket kifejeztten arra kérik, az első adandó alkalommal adassák be maguknak az új influenza elleni vakcinát.
Ami az új influenza elleni védekezést illeti, többen hiszik azt, hogy elkerülhetik a fertőzést az orvosi szájmaszk használatával. A maszkok azonban csak addig számítanak hatékony védelemnek, amíg be nem nedvesednek, ez pedig viszonylag hamar megtörténik. A legjobb tippek a legészszerűbbek is egyben: ha betegek vagyunk, maradjunk otthon, maradjunk távol a betegektől, mindig mossunk kezet és ne köhögjünk, illetve tüsszentsünk a levegőbe szabadon. A szappan mellett a folyékony szappanok is hatásosak az új influenza elpusztításában és nem csak azoknak érdemes használniuk, akik nem akarják elkapni, hanem azon fertőzötteknek is, akik nem akarják a fertőzést másra átragasztani. Az is tévhitnek számít, hogy nem rázhatunk kezet egymással - ezt csak akkor nem szabad megtennünk, ha a fertőzés jeleit mutatjuk. A vírus a levegőben cseppfertőzéssel terjed - ennek megfelelően a biztonság kedvéért mossuk meg kezeinket, mielőtt szemünkhöz, orrunkhoz vagy szánkhoz érnénk.
Tévhitnek számít az is, hogy az új influenza nem fertőzhet meg minket. A vírus gyakorlatilag bárkit megfertőzhet, nagyobb eséllyel sújthatja a terhes nőket, illetve a tinédzsereket, valamint azokat, akik szív- és tüdőbetegek, illetve enyhe asztmatikus tüneteket mutatnak. Azt is érdemes tudni, hogy a H1N1 elleni vakcinától nem "kapjuk el" az új influenzát, abban csak a már elpusztított vírus egyes elemei találhatóak meg. Ha azt érezzük, hogy elkaptuk az influenzát - ez a jelenség pedig gyakorlatilag minden influenzaoltás során sokaknál megfigyelhető -, az köszönhető egyfelől egészséges szervezetünk immunválaszának, illetve annak a ténynek, hogy időben egybeesik az influenza- és a náthaszezon. Ugyanakkor még mindig tartja magát a hiedelem, miszerint nem szabad sertést fogyasztanunk, valamint sertések közelébe sem mehetünk. Ezen tévhitek egyike sem igaz, csak annyi ajánlott, hogy alaposan mossuk meg kezeinket, miután állatokat simogattunk meg - főként étkezés előtt.