Plázs travelline.hu 2009. szeptember. 08. 09:10

Kalandpark: úgyis kötélnek állunk

A tévés valóságshow-k versenyeinek gyakori eleme a fizikai megmérettetés...

GYL

A tévés valóságshow-k versenyeinek gyakori eleme a fizikai megmérettetés, amikor könnyebb-nehezebb akadálypályákra viszik a résztvevőket, akik itt bizonyíthatják bátorságukat, ügyességüket és állóképességüket. Az általában természetes akadályok között kiépített, kötelekkel, létrákkal, csúszó-mászó részekkel tarkított pályákat ilyen esetekben csak az adott alkalomra készítik el. Hasonló ideiglenes akadálypályákat szoktak építeni egy-egy túlélő vagy csapatépítő eseményre is.

Szerencsére az ideiglenes pályákon kívül Magyarországon is egyre több állandó helyszínen várják azokat, akik egy kis bátorság-próbára vágynak. A hazai pályák általában üdülőhelyek, nagyvárosok  közeli erdőkben találhatók. Ezeken a helyeken persze nem vagyunk egyedül, mindenütt szakértő segítők magyarázzák el a legfontosabb tudnivalókat, illetve az esetleg bajba vagy zsákutcába jutó résztvevőket biztonságos részekre iránytják. A pályákon csak bukósisakban lehet közlekedni, és alap-, illetve aranyszabály, hogy a magunkra erősített heveder két biztonsági köteléből az egyiknek mindig becsatolva kell lennie. 

Az első hivatalos hazai erdei drótköteles akadálypályát három évvel ezelőtt adták át. A Csillebércen található Challengeland kalandpályán 3 hektáron, közel 200 egyéni és csoportos akadályt található. Kezdők és haladók kedvükre válogathatnak különböző nehézségi szinteken, különböző magasságokon az ügyességi és erőnléti feladatok között.

Hasonlóan nagy méretű drótköteles pálya üzemel Gyöngyösfalu mellett, ahol 1300 méter hosszan lehet  csúszni, mászni, egyensúlyozni a fák lombkoronái között. A fákon 100 állás található, legalacsonyabb 2, a legmagasabb 9 méter magasságban. A pályák nehézségi fokát itt is különböző színek jelzik. 

GYL

Balatonfűzfőn, a bob-pálya mellé  épült a Serpa kalandpark, ahol mászótorony és nyolc, különböző  nehézségi fokozatú útvonal várja az érdeklődőket. A tériszony leküzdésének legjobb bizonyítéka, ha valaki bevállalja a 80 méter hosszú drótkötél csúszdát, amely alatt 12 méteres mélység tátong.

A tereptárgyak felhasználásával kialakított pályák mellett sok olyan kisebb is van, ahol mesterséges oszlopok, tornyok, pihenők között kell a kötelek segítségével közlekedni. Olyan pályát azonban még csak kevés helyen kínálnak az érdeklődők számára, ami strandon épült. A budapesti Aquaworld-ben a fürdőzés és napozás közben izmainkat is megmozgathatjuk, és bebizonyíthatjuk, hogy a magasság sem ellenségünk. Itt ha kötélhágcsón vagy mászóoszlopon feljutunk a kiinduló szintre, akkor a magasban több irányba indulhatunk a 15-20 méterre levő oszlopok felé. A útvonalak itt is különböző nehézségűek, van amelyiken csak a tériszonyt kell leküzdeni, de olyan is akad, amelyik komoly fizikai erőnlétet kíván. A kalandpálya legkellemesebb része a befejezés, amikor egy drótkötél csúszdán juthatunk vissza a biztonságos talajszintre. Ilyenkor igazán jól jön, hogy ez az akadálypálya egy élményfürdőben található, mert biztos mindenkinek jól fog esni az izgalmak és az erőfeszítés után egy hűsítő fürdőzés. 

Az Aquaworld Budapest kalandparkját gyerekek is igénybe vehetik (14 éves korig, 150 cm felett), ők ráadásul olcsóbban próbálhatják ki a különleges élményt, maximum fél órán keresztül egy ezer forintos jegy ellenében (felnőttek esetében 1500 forint a belépő). Ha pedig már csak az a kérdés, hogyan lehet autó nélkül eljutni az Aquaworldhöz, ez sem lehet probléma, hiszen a Hősök teréről buszjárat viszi a kikapcsolódni vágyókat az élményfürdőbe és kalandparkba.