Az extrém nyaralásokra, például amelyek merüléseket is tartalmaznak, előre...
Az extrém nyaralásokra, például amelyek merüléseket is tartalmaznak, előre, alaposan fel kell készülni. Nem elég megtervezni, merre megyünk, hanem fizikai állóképességünket is érdemes fejleszteni. A folyamat ugyanis nem egyszerű. A víz mellett élők gyerekkorukban egyszerű pipával kezdik a part közeli vizekben a búvárkodást és észrevétlenül tanulnak bele a merülés titkaiba. Akiknek nem adatik meg ilyen lehetőség, azoknak tanfolyamon kell részt venni, hogy tisztában legyenek az elmélettel és a fontos gyakorlati trükkökkel. A komolyabb mélységeket ugyanis csak palackos merüléssel lehet teljesíteni, ehhez pedig külön tanfolyamokat szerveznek amik nemzetközi bizonyítványt adnak.
A búvártanfolyamok meglehetősen drágák (hazai gyakorlati oktatással 50-100 ezer forint) és lehet, hogy a kezdeti lelkesedés és bátorság az első palackos levegővételnél elmúlik. Ezért kínálja a legtöbb búvár oktató hely a próbamerülés lehetőségét. Az elegánsan "Discover Scuba" nevű program úszómedencei körülmények között ad egy kis ízelítőt a búvárkodásból. Az általában egy órát igénye vevő programmal ki lehet próbálni, milyen érzés magunkat egy kísérőre és egy palackra bízni. A próbamerüléshez mindössze 10 év feletti korra és 6-10 ezer forintra van szükség. A korhatárt az orvosok ajánlják, ugyanis ekkorra éri el a tüdő a megfelelő fejlettséget és ekkorra lesz egy gyerek pszichésen és mentálisan eléggé felkészült arra, hogy bizonyos dolgokat megértsen, például azt, hogy milyen fontos az önfegyelem. A próbamerülésnél akár az egész család együtt élheti át a víz alatti mozgás élményét. Megtanulhatják a biztonságos víz alatti tájékozódást, a veszélyek felismerését és megszokhatják az eszközöket, a súlyokat, a palackot, a más légzési technikát, vagyis hogy elkezdjék a felkészülést egy új élményeket kínáló nyaralásra.
A merülési kóstoló a rövid ismertető után a búvárruha felvételével kezdődik. Ezután jöhetnek a derékra rögzíthető ólom súlyok, hogy ne a víz felszínén lebegjünk. A mellényt, amire a palackot is rögzítik, egy kézi irányító segítségével lehet levegővel felfújni és leereszteni, a vízben ezzel tudjuk szabályozni a merülést. Persze az első próbálkozóknak ebben is segít egy szakember. Ezután már csak az apróságok vannak hátra: a maszk és a lábuszony felvétele és már fordulhatunk is a medencébe. Itt még a felszínen lebegve átismételhetjük, milyen kézjelekkel tudunk majd a csend birodalmában kommunikálni. Azután egy utolsó nagy szabad levegő és minden elszántságunkat összeszedve szánkba kapjuk a légzőkészüléket és indulhat a merülés.
Aki túljut a víz alatt az első pánikon és megszokja, hogyan kell levegőt venni és hogyan lehet mozgásunkat, haladásunkat irányítani, annak már nyert ügye van. Számára megszűnik az uszoda minden zaja, zsibongása és a nagy nyugalomban csak saját kiengedett levegőjének zubogását hallja. Az uszodai próbamerülések akár két méteres vízben is elvégezhetők, azonban ha van rá lehetőség, olyan helyet válasszunk, ahol legalább 4 méteres a vízmélység. Sajnos megfelelően mély, merülésre is igénybe vehető medence nem sok van hazánkban, az egyik ilyen a budapesti Aquaworld-ben található, ahol az ugró medencét zárják le a merülések idejére. A búvárélményre várókat hetente háromszor várják az egy órás kalandra, hogy könnyebb legyen a megközelítés, a Hősök teréről ingyenes buszjárattal juthatunk el a káposztásmegyeri fürdőbe. (További információk, időpontok, jegyárak a búvár-oktatásról ITT találhatóak.)
A próbamerülések, az elméleti ismertetővel és a fel-le öltözködéssel egy órát tartanak. Akit pedig meggyőzött a kóstoló, akár már be is jelentkezhet egy nemzetközi bizonyítványt adó Scuba Diver vagy Open Water Diver tanfolyamra. Ezeknek a gyakorlati részét, pénztárcánktól függően, akár a közeli tengerekben is végezhetjük. A legtöbb hazai búvár klubbal például a legkedveltebb horvát búvárhelyeken is elvégezhetjük a tanfolyam nyíltvízi részét.