Plázs travelline.hu 2009. május. 15. 08:43

Amikor útitársunk szőrös és nyakunkba liheg

Ahogy saját magunknak is úgy pakolunk, hogy minden eshetőségre felkészültek...

Flickr (Creative Commons)

Ahogy saját magunknak is úgy pakolunk, hogy minden eshetőségre felkészültek legyünk, kedvencünknek is meg kell legyen mindene, amit otthon megszokott. Mi most összegyűjtöttük azokat a dolgokat, amiket feltétlenül magunkkal kell vinnünk egy nagyobb útra, hogy öröm legyen az utazás és pihenés állatnak és gazdinak egyaránt, és ha másokkal együtt utazunk, így talán kevésbé leszünk zavaró tényezők az állatokat kevésbé kedvelők számára.

Állatútlevél és mikrochip
: az Európai Unióban történő utazáshoz kutyák, macskák és vadászgörények számára kötelező az állatútlevél és a mikrochip. A dokumentumot állatorvosunk állíthatja ki, melyben tulajdonképpen az szerepel, hogy kedvencünk egészséges és rendelkezik a kötelező oltásokkal. A mikrochip rendszer a legkorszerűbb és legbiztonságosabb módja az állatok azonosításának. Maga a beültetett chip egy rizsszemnyi méretű szövetbarát anyagból készült parányi eszköz, melybe egy 15 jegyű számot kódoltak. Egyszerű, tűszúrásnyi, szinte fájdalommentes beavatkozással ültethető be az állat bőre alá, amit természetesen csak állatorvos végezhet el. 

Flickr (Creative Commons)

Ülésvédő és hordozható alom: saját érdekünkben egy nagyobb autós/buszos utazás előtt szerezzünk be megfelelő ülésvédő huzatot, ha nem akarjuk, hogy a kocsi hátsó ülése 1 centi vastagon kutyaszőrrel legyen beborítva. Rövidebb utakhoz esetleg elegendő lehet egy régebbi törölköző is, de hosszabb, akár több napos autókázáshoz érdemes külön „kutyás” ülésvédőt vásárolnunk, hiszen egy leterített törölköző csak ideig-óráig marad a helyén a folyamatosan mocorgó állat alatt. A hordozható alom szükségességét nem kell ecsetelnünk, akár szállodában, akár egy ismerősünknél szállunk meg, mindenki hálás lesz, ha ilyet is viszünk magunkkal.

Játékok: ahogy a gyerekek is elunják magukat a hosszú úton, úgy házi kedvenceinknél is elszakad egy idő után a cérna. Az állatok ilyenkor idegesek, hiperaktívak lesznek, ami nem csak az utasoknak kellemetlen, de a biztonság szempontjából is veszélyes lehet egy randalírozó eb. Ezt megelőzendő vigyük magunkkal kedvenc játékait, párnáját, rágcsálós gumicsontját. Az ismerős szagok és anyagok megnyugtatják. Időről időre álljunk meg egy-egy labdázásra, futkorászásra, egy jól kifárasztott kutyus nem zavar sok vizet a kocsiban. 

Elsősegély doboz: nyaralás során a betegség és a balesetek az utolsók, amire gondolni akarunk, de sajnos erre az eshetőségre is fel kell készülnünk. Nagyobb kisállat boltokban vásárolhatunk előre összeállított dobozokat kutyusoknak, cicáknak, de magunk is összerakhatunk egyet. Fontos azonban, hogy súlyos betegség vagy baleset esetén ne álljunk neki kísérletezgetni, hanem azonnal forduljunk a legközelebbi állatorvoshoz.

Vizes tálka: kedvenceink vízháztartására rendkívül fontos ügyelni, hiszen sokkal gyorsabban reagálnak a folyadékhiányra, mint mi. Természetesen utazás közben ez nagy dilemma, mert ha sokat adunk nekik inni, akkor sajnos a „végeredmény” kellemetlen is lehet, de ebben a helyzetben sem szabad kockáztatnunk kedvenceink egészségét. Óránként (hőségben még gyakrabban) adjunk nekik friss, hűvös vizet. Ha beszereztük a korábban ajánlott hordozható almot, akkor nem érhet minket meglepetés.

Flickr (Creative Commons)

Azonosító címke: utazáskor kiemelten fontos, hogy kedvencünk nyakában szinte éjjel-nappal lógjon az azonosító címke címünkkel, telefonszámunkkal, hosszabb szállodai tartózkodás esetén a hotel, camping elérhetőségeivel. Mivel ezek a címkék az állat nyakörvén lógnak, mindig bizonyosodjunk meg arról, hogy a nyakörv nem tud leesni vagy elszakadni. 

Hordozó ketrec: ahogy az azonosító címke, a ketrec is alapvetően szükséges, ha állattal utazunk. Fontos, hogy a ketrec ajtaja jól záródjon, semmilyen trükkel ne tudjon kijutni kedvencünk belőle. Ügyeljünk arra is, hogy megfelelő legyen a szellőzése. Szinte minden légitársaságnak más és más az állatok utaztatására vonatkozó szabályzata. Ha repülővel utazunk, mindig érdeklődjük meg az aktuális szabályokat, hogy ne a repülőtéren érjen minket kellemetlen meglepetés. 

Végezetül csak egy tanács az állattal utazóknak: próbáljunk meg figyelni azokra is, akik kényelmetlenül érzik magukat, ha állatok közelébe kerülnek. Értelemszerűen ez akkor a legfontosabb, ha nem saját autónkkal indulunk útnak, és idegenekkel közösen pihenünk, nyaralunk. Nem csak azokat kell tolerálni, akik imádják a házi kedvenceket, azokra is próbáljunk meg ügyelni, akik (sajnos gyakran igen kellemetlen hangnemben) tiltakoznak az előbbi csoport ellen. Sosem lesz béke a kutyás-macskás és az őket támadó emberek között, de jó, ha legalább próbálunk törekedni erre, és ügyelünk a nyugalomra és tisztaságra minden esetben.

-BK-

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.