Plázs travelline.hu 2008. június. 16. 04:29

Házikedvenc a bőrönd alján

Kutyatartóként biztosak lehetünk benne, hogy legjobb barátunk is ugyanúgy fogja...

Kutyatartóként biztosak lehetünk benne, hogy legjobb barátunk is ugyanúgy fogja élvezni a kalandokat, mint mi, hiszen mindig izgalmas új tájakat felfedezni a gazdi oldalán. A macska viszont a megszokott környezetéhez ragaszkodik, így ő nem valószínű, hogy jól fogja érezni magát távol az otthonától. A rágcsálókat és a madarakat pedig biztosan érdemes inkább ismerősre bízni, míg mi nyaralunk, mert az ő szervezetüket nagyon megviseli a klímaváltozás, különösen a hőség. Ha háziállattal utazásra adjuk a fejünk, nem árt alaposan végiggondolni a részleteket mielőtt nekivágunk. Ehhez próbálunk segítséget nyújtani a következőkben.

Előkészületek
Ha megvan az úticél, akkor már csak olyan szállást kell találni, ahol szívesen látják a házikedvenceket. Szerencsére ez manapság a legtöbb országban már nem okoz gondot – bár felárat bizonyosan felszámítanak érte. Ha kutyával-macskával indulunk útnak, sose vágjunk úgy neki, hogy „majd ott biztosan találunk szállást”, hiszen a lehetőségeink mindenképp behatároltak lesznek. Az Európai Unió országaiba csak érvényes állatútlevéllel léphetnek be a jószágok. Ne ijedjünk meg, ez esetben nem kell okmányirodában sorban állnunk - az iratot az állatorvos állítja ki. Ehhez érvényes oltásokkal, kutyák, macskák és vadászgörények esetében mikrocsippel is rendelkeznie kell kedvencünknek. Ha nem az Európai Unió valamely országa az cél, nincs szükség állatútlevélre, de kiviteli engedélyt akkor is kell igényelni, szintén az állatorvostól. További hasznos információk olvashatók a www.petpassport.hu weboldalon.

Fontos utánanéznünk az adott országban érvényben levő beviteli szabályozásoknak. Legjobb, ha a követségen érdeklődünk ezekről, de az utazásos fórumok is jó információforrások. Vigyünk magunkkal útipatikát az állatnak is, összeállításában pedig kérjük állatorvosunk segítségét! Tájékozódjunk előre a nyaralóhelyen praktizáló állatorvosok elérhetőségéről is. A kutya nyakörvén feltétlenül legyen biléta az elérhetőségünkkel. Még jobb, ha a nyaralás alatti címünket is rátesszük erre a célra kapható kis kapszulában. Mivel idegen helyre megyünk, készüljünk fel rá, hogy az első éjszakánk nem lesz nyugodt, hiszen a kutya keresni fogja a helyét. A padlón kopogó kutyakörmök zaja nem a legjobb altató. Kivédhetjük a jövés-menést azzal, ha elvisszük a kutya otthoni párnáját, vagy pokrócát, így az ismerős holmival csillapíthatjuk nyugtalanságát.

Állat az autóban
Indulás előtt érdemes betérnünk egy nagyobb állatfelszereléseket forgalmazó áruházban, ahol számtalan, az utazáshoz hasznos terméket szerezhetünk be. Hol vannak már azok az idők, amikor üvegterráriumban szállítottuk az aranyhörcsögöt, fedőnek pedig megtette a Babar és a Télapó című örökérvényű mesekönyv is?! Szállítódobozt mindenféle-fajta, korú, nagyságú állatnak árulnak már: rágcsálóknak speckó etetős-itatós megoldásokat, kutyáknak akár sátorszerűen összecsukhatót. A kiválasztásnál figyeljünk oda, hogy az állat kényelmesen elférjen a boxban, hiszen valószínűleg hosszabb időt tölt majd benne. Kutyák autóztatásához is számos hasznos dolgot találunk a polcokon. Nem árt beszerezni például egy hámot, amely a biztonsági övhöz rögzíthető, így megelőzhetjük, hogy ebünk a kalaptartót szemelje ki az utazás helyszínének, esetleg merő passzióból az ölünkbe másszon útközben, nem is beszélve a hirtelen fékezés veszélyeiről.

Ha ez nem kielégítő megoldás, akkor akár mobil térelválasztó hálót is alkalmazhatunk, amely mindenféle gépjárműtípusban kifeszíthető. Célszerű megvédeni a kárpitot is a nem kívánatos kutyaszőrtől és egyéb oda nem illő dolgoktól. Szerencsére már ezt is professzionálisan megoldották az állattartók havi jövedelmét dézsmáló gyártók, hiszen vásárolhatunk olyan üléstakarót, amely az első és a hátsó fejtámla közé rögzítve tökéletesen megvédi az autót, ráadásul vízhatlan anyagát egyszerű tisztítani. Jól jöhet még az úti itató, amelyhez a palack formáját követő itatótál kapcsolódik, s rögtön dobjunk mellé a kosárba egy direkt kutyák és cicák számára palackozott ásványvizet plusz oxigénnel – mert hogy ilyen is van már.

Apropó evés, ivás! Indulás előtt 6 órával már ne etessük a kutyát, vizet pedig két órával utazás előtt ne adjunk neki. A kutyák nagyon könnyen hánynak, kellemetlen, ha mindezt a kocsiban teszik. Sok kutya „tengeribeteg” lesz az autózástól – ez ellen megfelelő tablettával védekezhetünk, amelyet állatorvosunktól kell kérnünk. Ha autóval utazunk, figyeljünk oda a megfelelő hőmérsékletre! A bundás állatok nem képesek izzadni, ahogy mi tesszük, így a hőt csak lihegéssel tudják leadni. Ez viszont nem túl hatékony módja a testhőmérséklet szabályozásának, így legjobb, ha nem tesszük ki őket nagy hőségnek. Kocsiban soha ne hagyjunk hosszabb időre állatot, mert nagyon hamar bekövetkezik a baj – a hőguta - amelybe könnyen belepusztulhat. Kifejezetten veszélyeztetett fajták a buldogok, mopszok, pincsik és az egyéb rövid orrú fajták. 2-3 óránként szükséges megállni, hogy az állat elvégezhesse a dolgát, ilyenkor itassuk is meg.

Utazás repülőn
Ha a repülős utazást választjuk, akkor tetemes pluszköltségekre és bonyolult procedúrára kell számítanunk. 5 kg-os testsúlyhatárig kutyánkat kézipoggyászként vihetjük fel a fedélzetre – természetesen megfelelő szállítódobozban. Járatonként azonban csak egy eb utazhat a fedélzeten. A nagyobb kutyák csak a poggyásztérben utaznak. Utóbbi esetben csak akkor szállítsuk az állatot repülőn, ha más megoldás nincs, hiszen ilyenkor meglehetősen kényelmetlen körülmények között utaznak, és még a legbátrabb ebeket is megviseli az ismeretlen helyzet, a furcsa zajok, mindez a gazdi nélkül. Ha az állat nem szokott a ketrechez, akkor mindez különösen nagy stresszt jelenthet a számára.

A nyaralóhelyen
A nyaralás alatt sem mentesülünk a napi rutintól, ebünknek ugyanúgy szüksége van a sétára, mint itthon. Lehetőleg a megszokott időben vigyük sétálni, nagy melegben a napközbeni sétát csökkentsük minimálisra, inkább reggel és este,  vigyük nagyobb sétára az állatot. Idegen helyen mindig tartsuk pórázon a kutyát, és persze ne felejtsük otthon a kutyagumi-gyűjtő szettünket sem. A kánikulában -  mint nekünk - a kutyáknak is jól esik a vízben hűsölni. Ha tengerpartra visszük, figyeljünk rá, hogy ne rohangáljon az emberek között, ne kergesse a kisgyerekeket, vagy mások labdáit. Már ha találunk olyan strandot, ahová beengedik őket. A zsúfolt üdülőhelyeken nem látják szívesen a jószágot, ezért jobb, ha elhagyott öblöket keresünk. Tévhit, hogy a kutya nem éghet le! A napsugarak az ő bőrüknek is ártanak, főleg a rövidszőrű fajtáknál jelent ez veszélyt. Mivel a kutyát naptejjel bekenni némi nehézséget okozhat, ezért jobb, ha árnyékba tereljük szegényeket.

Nem kevés dologra kell ügyelnünk tehát, és bizonyára sokan lesznek, akik inkább egy helyettes gazdira bízzák kedvencüket, mint hogy korlátok közé szorítsák kikapcsolódásukat. Viszont gyermekekkel üdülők számára kimondottan előnyös is lehet egy kutyus, aki lefoglalja a gyerekeket és vigyáz is rájuk – kötöttségnek meg amúgy is ott vannak a porontyok.

-p-

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.