A víz tehát nemcsak remek lehetőséget, hanem komoly veszélyt is jelenthet, lássuk...
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/04dad657-a2f0-4321-aae3-f6bbf452766b.jpg)
A víz tehát nemcsak remek lehetőséget, hanem komoly veszélyt is jelenthet, lássuk melyek azok a helyek, amelyeket érdemes kiemelkedő óvatossággal kezelni, vagy inkább elkerülni.
Cápák
A tavalyi évben 112 embereket veszélyeztető cápatámadást regisztráltak a University of Florida által idén márciusban kiadott International Shark Attack File című kiadványban. Szerencsére ezek közül csupán egy volt halálos kimenetelű. A legveszélyesebbnek a floridai New Smyrna Beach találtatott, ahol 17 alkalommal támadtak a cápák a fürdőzőkre és szörfözőkre. De nem árt az elővigyázatosság Észak-Ausztráliában sem, ahol a korallzátonyok környékén is előfordulnak a tengeri ragadozók. Szükség van az óvatosságra Dél-Afrikában is, ahol több strandon is gyakori vendégek a cápák. Az egyik legveszélyesebb a Cozy-öböl, ahol több, egymással kapcsolatban álló tó vize éri el az óceánt. Itt még az is előfordulhat, hogy a cápák felúsznak az édesvízű tavakig, ahol kedvükre lakmározhatnak a halakból. Szintén Dél-Afrikában található a Shark Street néven is emlegetett szoros a Fokvárostól keletre található Gansbaai városa mellett. Itt két kisebb sziget között számolnak be gyakori cápa-észlelésekről, s itt lehet találkozni a világ legnagyobb fehércápáival is.
Medúzák
Nem csak a cápák jelenthetnek veszélyt a vízben úszkálókra. A medúzák nem csak kellemetlen csípéseket okozhatnak, egyes fajok mérge még az emberre nézve is halálos lehet. Észak-Ausztrália strandjain a nyári időszakban különösen gyakran fordul elő a világ egyik leggyilkosabb mérgét termelő állat, a kockamedúza. Az ausztrál Járványügyi Központ becslései szerint az elmúlt évszázadban több ezer ember halálát okozta efféle csípés. Bár a méreg nem feltétlenül okoz halált, mivel igen gyorsan hat, sokszor az áldozatnak már nincs ideje kijutni a vízből. A bénító csípés azonban öt percen belül akár szívelégtelenséget és eszméletvesztést is okozhat, ilyenkor még kevesebb az esély a menekülésre.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/4a4c82cd-8965-4270-8963-90305a3ccbc3.jpg)
Szennyezett víz
A világ két legszennyezettebb strandja nem egy harmadik világ beli országban található, hanem az Egyesült Államokban. A New Jersey államban fekvő Beachwood Beach, illetve a marylandi Hacks Point Beach, ahol a levett vízminták 60 százaléka tartalmazott kórokozókat és vírusokat, valamint szennyvizet.
Veszélyes áramlatok
A már említett New Smyrna nem csak a cápatámadások szempontjából veszélyes. Volusia megye, ahol az említett strand található több tekintetben is kerülendő, itt regisztrálják ugyanis a legtöbb hajós balesetet az USÁ-ban, valamint 2007-ben itt történt a második legtöbb fulladásos haláleset. Az első a szintén floridai Brevard megye, ahol csak tavaly tízen lelték halálukat az erős áramlatokban és örvényekben.
Hazánkban szerencsére a fenti veszélyek közül csupán az áramlatokra kell odafigyelni, a víz minőségét, a szolgáltatások színvonalát a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium weboldalán tekinthetjük meg. A kifejezetten jó besorolású strandokat és kishajó-kikötőket a nemzetközileg elismert Kék Zászló mozgalom mintájára osztályozzák.Igaz, egyelőre még csak a Balatonon működik ez a rendszer, azonban a hírek szerint idén már a Velencei-tavat és a Tisza-tavat is bevonják az ellenőrzött helyszínek sorába. Aki pedig a külföldi tengerpartokra kíváncsi, megtekintheti a Kék Zászló mozgalom weboldalán.
-JB-
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)