Plázs travelline.hu 2009. március. 05. 09:38

Mit együnk, mit igyunk a repülőn?

Folyadékok csak egy decis kiszerelésben vagy egy literig átlátszó...

Gyors reggeli két ország között
Flickr (Creative Commons)

Folyadékok csak egy decis kiszerelésben vagy egy literig átlátszó, visszazárható műanyag zacskóban vihetők a fedélzetre – egyelőre ilyen kiszerelésben nem nagyon árulnak üdítőitalokat. 

Hogy mégse kelljen a váróban rendkívül drágán italt vásárolnunk, vigyünk magunkkal egy műanyag palackot vagy kulacsot, melyet az ellenőrzéseken átesve a tranzitban feltölthetünk vízzel. 

Ha szeretnénk ennél izgalmasabb ízeket, porállagú ízesítőket, tehát italporokat, instant teákat, sőt tejport is keverhetünk a vízhez. 

Az ételek kiválasztásakor is fontos figyelni a folyadék-szabályra – a szószok, öntetek, levesek, sőt a joghurtok is folyadéknak számítanak. Kizárólag szilárd élelmiszer vihető a fedélzetre. De mi számít szilárd élelmiszernek? 

Nem vihetünk fel bármit...
Flickr (Creative Commons)


A puha állagú sajtokat, mint például a camembertet csak szendvicsben, önmagában nem szabad a fedélzetre vinni. Mivel a krémek és zselék is folyadéknak minősülnek, a lekvárt vagy akár a libazsírt is el fogják kobozni tőlünk, ha a kézipoggyászban szeretnénk magunkkal vinni.

A szendvics a legegyszerűbb megoldás, de tapasztalatlan szendvicskészítőknek érdemes megszívlelniük néhány jó tanácsot. 

Először is, ha szeretnénk, hogy az étel jópár óra múlva is csinos és gusztusos legyen, válasszunk olyan kenyeret, mely nem túl puha, nem túl morzsalékony. 

Nem szerencsés belevalónak hűtés nélkül gyorsan romlandó felvágottat vagy sajtot választani – elképzelhető, hogy a fedélzeten meleg lesz. 

Figyeljünk oda másokra is!
Flickr (Creative Commons)

Részesítsük előnyben a szárazabb szalámikat, kolbászokat a nagy víztartalmú húsokkal szemben. A sajtok tekintetében szintén a keményebb fajták tartósabbak – még ha nem is romlik meg a camembert a szendvicsben, néhány óra állás után nem éppen a legétvágygerjesztőbb. 

Kerüljük a túlságosabb markáns illatú sajtokat – több órát fogunk másokkal együtt utazni, akik nem biztos, hogy hozzánk hasonlóan rajonganak a pálpusztaiért. 

Egy kis zöldség feldobja a szendvicset – kiváltképp, ha nem áztatja el a kenyeret: a paprika vagy a saláta szerencsésebb választás az uborkánál vagy a paradicsomnál.

A gyümölcs nemcsak finom és egészséges, de folyadékforrásnak is kitűnő – kemény alma, körte vagy egy narancs jól elfér a táskánkban, de ne veszélyeztessük kézipoggyászunkat túlságosan puha, plöttyedésre hajlamos gyümölccsel, az utastársainkkal való jó viszony reményében pedig a rendkívül erős illatú banánt hagyjuk otthon. 

Mindig jó egy kis nassolnivaló
Flickr (Creative Commons)

Egy kis nassolnivaló is jó ha van a közelünkben – egy szelet nápolyi remek választás, az olvadékony csokoládéval azonban érdemes vigyázni. 

A fel-, de különösen a leszállás sok embernek okoz kellemetlenséget fültájékon. 

Ha ilyen problémánk van, vigyünk magunkkal rágógumit vagy gumicukrot, melyet rágcsálva enyhíthetünk a fájdalmas helyzeten.

Nagyon sok országba szigorúan tilos bevinni élelmiszert, így ha nem szeretnénk megválni a maradéktól az első ellenőrzéskor, csak annyi ételt vigyünk magunkkal a fedélzetre, amennyit meg is fogunk enni.


Molnár Kata Orsolya

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.