2008. október. 20. 06:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. október. 19. 23:01 Plázs

Hogyan mentheti meg életünket a vadkender?

A marihuána orvosi felhasználásainak listája folyamatosan bővül. A természetes termékekkel foglalkozó folyóirat, a The Journal of Natural Products nemrég közölt egy tanulmányt, amelyben főbb pontokban ismertette a kannabinoidoknak nevezett molekulafajták újonnan kimutatott antibiotikus hatását.

A kutatók úgy vélik, hogy a kannabinoidok erőteljes antibiotikus hatásuk miatt bevethetők az MRSA (Meticillin-rezisztens Staphylococus aureus) és más olyan szuperbaktériumok elleni harcban, amelyek a legmodernebb antibiotikumoknak is ellenállnak. (E szuperbaktériumok közül talán a legismertebb az MRSA, amely gyakran felüti fejét a kórházakban, a becslések szerint évente 1,2 millió embert megfertőzve, és több mint 100 ezer beteg halálát okozva csak az Egyesült Államokban a hatásos gyógyszerek hiánya miatt.)

A kannabinoidok ismert hatékonysága és az a tény, hogy eddig nem használták őket a kezelésekhez, így még nincs olyan baktérium, amely ellenállóvá válhatott volna vele szemben, bizonyíthatja, hogy nagyon értékes eszköz lehet az állandóan változó baktériumtörzsek elleni harcban.

Bizonyos szempontból az elképzelés, miszerint a vadkender antibiotikus hatással bír, nem túl kézenfekvő. Az ugyanis már bizonyított, hogy a marihuána elszívása valójában fokozza a fertőzésekre való hajlamot. Ez a veszélyeztetettség azonban, úgy tűnik, a marihuána füstjének belélegzéséből, vagy általánosságban a dohányzásból ered, és valószínűleg alig van köze a kannabinoidokhoz.

Ellenben a vadkender maga – nem füst formájában – az 1950-es évek óta ismert antibakteriális tulajdonságairól. Ám, mivel a molekulák felépítését és kölcsönhatását vizsgáló technológiák akkoriban még gyerekcipőben jártak, a kutatók nem tudták meghatározni, a marihuána mely összetevői okozzák valójában az antibakteriális hatást.

Ahogy a társadalmi és tudományos légkör egyre ellenségesebbé vált a feketelistás anyag tanulmányozásával szemben, az antibiotikus hatású vadkender hamar a fiókba került, s egészen addig figyelmen kívül is hagyták, míg nem olyan rég újra felkapottá vált.

A kémiai analízis ötvenes évek óta végbement fejlődésének köszönhetően a vadkender antibiotikus hatását vizsgáló tudósok új csoportja már képes pontosan azonosítani a baktériumok elpusztításában szerepet játszó aktív komponenst, amely egyébként általánosan jellemző az összes kannabinoidra.

Most, hogy a kannabinoid-molekulák bioaktív részét azonosították, a kutatók és a gyógyszergyártók szorgalmasan dolgoznak az antibiotikus gyógyszerek fejlesztésén és tesztelésén, akárcsak a kannabinoidok potenciális felhasználási területének meghatározásán szappanokban és más tisztítószerekben.

A kutatók jelenleg a különböző nem-pszichoaktív kannabinoid-származékokra fókuszálnak. Gyaníthatóan azért, mert az amerikai gyógyszerellenőrzési hivatal (FDA) és más országok hatóságainak egyaránt komoly fejtörést okoznának azok a személyek, akik bakteriális fertőzésükre hivatkozva szívnának be.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.