Kik és miért lazítanak marihuánával?
A középosztályhoz tartozó polgárok tudatosan, ám körültekintéssel választják a marihuánát szabadidős hangulatuk fokozásához – állítja az Alberta Egyetem új tanulmánya.
A 2005-2006 során, több mint 40 kanadai bevonásával készült tanulmányban az intézmény kutatói rámutattak arra, hogy „tipikus” marihuánafogyasztó nincs: az emberek életkortól függetlenül szívesen gyújtanak rá a könnyűdrogra, hogy feljavítsák hangulatukat, bármit csinálnak is a televíziózástól és a sportolástól egészen a szeretkezésig, festésig vagy írásig.
„A vizsgálatban részt vevők közül egyeseket a marihuána kifejezetten hozzásegített az ellazuláshoz azáltal, hogy elterelte gondolataikat a mindennapos stresszről és terhekről, míg mások jobban összpontosítottak” – mondta Geraint Osborne, az Alberta Egyetem szociológus professzora – aki egyben a tanulmány egyik szerzője is.
A felmérés során 21 és 61 év közötti, alkalmazásban álló munkavállalókat kérdeztek, 25 férfit és 16 nőt, akik Alberta, Quebec, Ontario vagy Új-Fundland területén élnek, és drogfelhasználásuk is igen széles skálán mozog a napi rendszerességtől az évi egy-két alkalomig. A kutatóknak túlnyomóan középosztálybeliekkel volt dolguk, akik a kereskedelemben és a szolgáltatóiparban, valamint a távközlés területén dolgoznak szellemi foglalkozásúkénr, illetőleg egészségügyi és szociális dolgozók. A résztvevők 68 százaléka emelt szintű képesítéssel bírt, 11 százalékuk érettségi bizonyítvánnyal.
A tanulmány azt is kiderítette, hogy a kutatási alanyok magukat felelősségteljes marihuánafogyasztóknak vallották, azaz mértéktartóan használták a szert a megfelelő társadalmi környezetben, miközben nem ártottak másoknak.
A felfedezések további kutatásokat ösztönözhetnek, amelyekkel a marihuána széleskörű felhasználási lehetőségeit tárhatják fel, s a kormányzati politikát is elmozdíthatják a dekriminalizáció irányába, netán a könnyűdrog legalizálása felé – ajánlja a tanulmány.
„A kanadai kormány eddig nem szolgált komoly indokkal a marihuána betiltására” – mondta Osborne. „A tanulmány azt mutatja, hogy a marihuánát fogyasztó emberek semmivel sem veszélyesebbek a társadalomra, mint az alkoholt fogyasztók vagy a cigarettázók. A könnyűdrog legalizálása és törvényi szabályozása felszabadítaná az erőforrásokat, amelyeket további bűncselekmények megoldására fordíthatnának, és aláaknázhatná a marihuánából élő szervezett bűnözői hálózatokat, miközben adóbevételeket is generálhatna. Ezek egy részét drogoktató programokra fordíthatnák, amelyek köztudottan hatásosabbak, mint az anyaggal való visszaélések féken tartása” – tette hozzá Osborne.