2008. augusztus. 01. 13:05 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. augusztus. 01. 13:31 Plázs

A marihuána hatóanyagához hasonló vegyületet termel a bőr

Az új felfedezés kiterjedt klinikai és kozmetológiai kutatásokat indíthat el, amelyek eredményeként a vegyület akár krém formájában is szerepet kaphatna olyan, a faggyúmirigy zavarával társuló gyakori bőrbetegségek kezelésében, mint például az akne, a bőrszárazság, a viszketés vagy a bőrdaganatok.

A Debreceni Egyetemen Bíró Tamás, az Orvos- és Egészségtudományi Centrum Élettani Intézetének egyetemi docense és munkatársai - német és brit szakemberekkel együtt - fedezte fel, hogy az emberi faggyúmirigy a külső behatások elleni védekezés egyik eszközeként sejtjeiben „marijuana-rokon” endocannabinoidokat termel.

A kutatók régóta foglalkoznak a cannabis-származékok emberi szervezetben lejátszódó pontos hatásmechanizmusának feltérképezésével. Az elmúlt évtizedek erőfeszítései kiderítették, hogy a cannabis legfontosabb, biológiailag aktív kémiai anyaga a tetrahydrocannabinol (THC) érdekes módon számos endogén, azaz az emberi szervezet által termelt vegyület hatását utánozza. A Debreceni Egyetem cannabinoid kutatásai középpontjában a faggyúmirigy áll.

Bíró Tamás, az egyetem munkatársa német és brit szakemberekkel együtt sikerrel azonosított - emberi faggyúmirigyben termelődő - különféle endocannabinoid vegyületeket a sejtekben, felfedezve, hogy azok az egészséges bőr élettani működésének szempontjából meghatározó szereppel bírnak.

„Felfedezésünk, kísérleteink során szerzett adataink – reményeink szerint – kiterjedt klinikai kutatásokat indíthatnak el, amelyek feltárhatják, hogy a vegyületek miként használhatók a faggyúmirigy zavarával társuló gyakori bőrbetegségek – például akne, bőrszárazság, viszketés, bőrdaganatok – kezelésében. Mivel a faggyúmirigy könnyen „hozzáférhető” a bőrön alkalmazott hatóanyagok számára, nagy valószínűséggel ezen anyagok például krém formájában is adagolhatók lesznek” – magyarázta Bíró Tamás. „Ezen krémek a kozmetológiai ipar érdeklődését is felkelthetik, a faggyúmirigy zsírtermelésének fokozása révén ugyanis jó terápiás hatásfokkal kecsegtetnek a bőrszárazság és a viszketés kezelésében is.”

A Debreceni Egyetem kutatója szerint eredményeik, melyek szerint az endocannabinoidok a humán faggyúmirigy-sejtekben sejthalált indítottak be, felvetik a cannabinoidok esetleges alkalmazhatóságát faggyúmirigy eredetű bőrdaganatok kezelésében. A kísérletek további újdonsága, hogy az endocannabinoid rendszert felfedezték a humán szőrtüszőben is. Az adatok azt sugallják, hogy a cannabinoid aktiváló és gátló vegyületek hatékonyan alkalmazhatók különféle, a haj növekedési zavarával jellemzett kórkép klinikai kezelésében is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.