Plázs travelline.hu 2008. szeptember. 13. 09:51

Fontos változások a Malév rendszerében

A Malév az utazó közönség kényelme érdekében visszatért...

A Malév az utazó közönség kényelme érdekében visszatért korábbi gyakorlatához, és ismét 20 perccel a járatok indulása előtt zárja az utasfelvételt. A légitársaság a check-in zárásának időpontját 2008 májusában mintegy 20 perccel hozta előrébb a korábbiakhoz képest. Ezt a schengeni rendszer Ferihegyen történő bevezetése és a nyári csúcsforgalom miatt - a járatok pontos menetrendszerinti indulásának biztosítás érdekében - vezette be a légitársaság.

Mára már az utasok megismerték és megszokták a schengeni rendszert, a Budapest Airport új, csúcstechnológiájú utasbiztonsági berendezései pedig jelentősen meggyorsították a tranzitba való bejutását, mindemellett a nyári csúcsforgalom vége is csökkenti a terminálok zsúfoltságát. Mindezeket figyelembe véve a Malév utasainak idejével való takarékoskodás érdekében a légitársaság járatainak check-in kiszolgálása ismét csak 20 perccel a járat indulása előtt fejeződik be. A jegykezelő pultok ugyancsak az eredeti gyakorlatnak megfelelően 2 órával a járat indulása előtt nyitnak, így az előrehozott check-in zárással megszűnik a pultok korábbi nyitása is, melyek a nyári csúcsidőszakban 2 és fél órával a járat indulása előtt már fogadták az utasokat.

Hegedűs Ádám, a Malév kommunikációs munkatársa a Travelline megkeresésére elmondta: a nyár folyamán egyáltalán nem volt probléma abból, hogy korábban zártak a check-in pultok, az utasok rendszerint időben érkeztek, a tranzitutasokat pedig nem érintette a járatzárások módosítása.

A check-in változások mellett elkészült és a foglalási rendszerekben már publikálták is a Malév téli menetrendjét. A korábbi döntéseknek megfelelően a légitársaság a jövőben Európára fókuszál. Valamennyi a téli időszakban megszokott célállomás továbbra is elérhető lesz a Malév repülőgépeivel (kivéve Bangkok), de a tavalyi téli menetrendhez képest egyes járatok frekvenciáját és kapacitását megnöveli, míg másokét csökkenti, illetve praktikusabbá teszi a légitársaság. A téli menetrendben a tavalyi évhez képest a járatok száma összesen 2%-kal nő, míg a felajánlott székkapacitást a légitársaság mintegy 6%-kal csökkenti a kevésbé forgalmas időszakban. A szezonalitásból adódóan, idén télen is kikerülnek a hálózatból az olyan tipikusan nyári célállomások, mint Malaga és Split.

A téli szezonban mutatkoznak be a Malévnél új típusként bevezetendő alacsony fogyasztású, környezetbarát Q400-as repülőgépek, melyek 1-1,5 órás utakat teljesítenek majd. Az október 26-án életbe lépő menetrend szerint Stockholmba a légitársaság a tavaly télihez képest heti plusz két járatot üzemeltet, így összesen kilencet. Göteborgi menetrendjét is rugalmasabbá alakította át a légitársaság, heti hatszor közlekedő járataiból három reggel, míg három este közlekedik. A nyáron sikeresen bevezetett milánói és kolozsvári járatok menetrendjét a légitársaság a téli időszakban is megtartja, mely szerint az észak-olaszországi városba napi kétszer repül a Malév. A nyár elején indított, és azóta jelentős forgalmat bonyolító kolozsvári járat a tél folyamán is naponta kétszer szállítja majd az utasokat. Ugyancsak napi két frekvenciával repülnek a Malév gépek Stuttgartba és Velencébe.

A Malév üzemelése továbbra is napi több menetrendi hullámra épül. A közel-keleti és dél-kelet-, kelet-európai célállomásokról a kora reggeli órákban érkeznek meg a járatok Budapestre, ahonnan gyors és kényelmes csatlakozással tudnak az átszálló utasok a reggeli Nyugat- és Észak-Európába induló járatokkal tovább utazni. A Malév a téli menetrendi időszakban átlagosan heti 441, naponta 63 menetrend szerinti járatot üzemeltet.

Turizmus Panoráma, Travelline

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.