Új módszerek a HIV-fertőzés megelőzésére
Jelenleg naponta közel 7500 új HIV-fertőzést regisztrálnak világszerte. A fertőzések ilyen magas száma miatt a terjedés megfékezéséhez új, néha erősen vitatható eszközökre is szükség van - nyilatkozták az AIDS elleni harc vezetői a Mexikóvárosban tartott AIDS konferencián.
A HIV-megelőzés sajnos csak igen kis szerepet játszik az AIDS elleni harcban, szinte eltörpül az anti-retrovirális gyógyszerek fejlődésének árnyékában - ezek a szerek ugyanis naponta milliókat tartanak életben. A tavalyi évben 2,7 millió új fertőzést regisztráltak, ezzel a HIV-fertőzöttek száma 33 millióra növekedett világszerte.
Szakértők szerint ez kiválóan példázza a megelőző programok hiábavalóságát, amelyekkel közel negyed százada próbálják a veszélyeztetetteket rászoktatni az óvszerhasználatra, az injekciós tűk folyamatos cseréjére, a szexuális kultúra megváltoztatására és más viselkedésbeli változásokra. Egyelőre úgy tűnik, a gyógyszeres megelőző kezelések, mint a HIV-vakcina vagy a vírusölő vaginális gél, sem működnek.
"Elkeseredett harcot folytatunk nap, mint nap az új megelőzési formák kifejlesztéséért" - nyilatkozta Stephen Lewis, az ENSZ afrikai AIDS programjának munkatársa. Az új megelőzési lehetőségek közül az egyik legtöbb vitát kiváltott módszer az anti-retrovirális szerek megelőzésre való alkalmazása, amelyet kanadai tudósok fejlesztettek ki. Elképzeléseik szerint a gyógyszer, mivel csökkenti a vérben és az ondóban található víruskoncentrációt, alkalmas az egészséges partnerek fertőzési esélyeinek csökkentésére.
A kutatók bemutattak egy matematikai modellt is, miszerint, ha az anti-retrovirális kezelések támogatottsága 75 százalékkal nőne, azzal 25 év alatt az új fertőzéseket közel 30 százalékkal lehetne visszaszorítani. 100 százalékos támogatottság mellett ez az arány akár 60 százalék is lehetne a modell szerint. "Tisztában vagyunk vele, hogy a HAART (anti-retrovirális terápia) támogatottságának növekedésével csökkennek az új fertőzések - nyilatkozta Julio Montaner vezető kutató - Ezek az értékek azonban minket is megleptek. A terápia szélesebb körű támogatásával képesek lehetünk gátat szabni az új fertőzéseknek."
Az utóbbi évek munkájának köszönhetően a szegényebb országokban jelenleg közel három millióan juthatnak hozzá az életmentő kezeléshez. Ez azonban sajnos még mindig kevesebb, mint a harmada csupán azoknak az embereknek, akiknek világszerte szüksége lenne az anti-HIV szerekre. A szerek egyre növekvő ára miatt sokan kétségeiket fejezték ki a támogatások fenntarthatóságával kapcsolatban. Montaner szerint azonban, mivel az egészségügy költségei a fertőzöttek számával együtt csökkennének, nem lenne gond a támogatás megoldása.
Egy másik ötlet szerint az anti-retrovirális gyógyszereket megelőzésre is lehetne alkalmazni, úgy, hogy a még nem fertőzött, de veszélyeztetett helyzetben lévők megelőzésként szednék a szert. A módszert jelenleg Peruban és Ecuadorban próbálják ki, az eredményekről majd jövőre kaphatunk beszámolót. Ez a módszer azonban felvet néhány kérdést. Néhány szakértő szerint a szer ilyen módon való alkalmazása segítheti az AIDS mutálódását, és a szerekhez való adaptálódását.
Szerencsére mostanra a körülmetélés is általánosan elfogadott HIV-megelőző eljárás lett, köszönhetően azoknak a kelet- és dél-afrikai felméréseknek, amelyek megmutatták, hogy a körülmetélés a felére csökkentheti a férfiak megfertőződésének esélyeit. Bertran Auvert francia kutató szerint a körülmetélés segítségével közel 3,8 millió fertőzést és félmillió halálesetet sikerülhet megelőzni 2006 és 2016 között a közép-afrikai régióban.