Kevés cigarettafüst is tüdőrákot okozhat
A legújabb tudományos vizsgálatok eredménye szerint, egyeseknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Az érintett személyeknél bizonyos genetikai eltérésre derült fény - számolt be a Journal of Clinical Oncology című amerikai szaklap.
Kutatók szerint az összes tüdőrákos haláleset 85-90 százaléka az aktív dohányosokat, főként a férfiakat érinti. A tudományos adatok azonban azzal a meglepő eredménnyel szolgálnak, hogy ez a tumorfajta erősen sújtja a nem dohányzó nőket is, őket ráadásul lényegesen nagyobb mértékben, mint a káros szenvedélynek nem hódoló férfiakat.
Nemdohányzók is meghalnak © Dripnet |
Újabban azonban egy másik magyarázatra is hivatkoznak kutatók. Amerikai tudományos vizsgálatok szerint a nem dohányzó embereknél kialakuló tüdőrák számos ponton eltér a dohányosoknál tapasztalttól. Az előbbieknél gyakrabban fordul elő adenokarcinoma típusú tüdőrák, mint az utóbbiak csoportjában. A károkozásba azonban a jövőben az egyéni érintettséget, a genetikai eltérések létét is be kell kalkulálni. A jelenleg ismert legfontosabb genetikai eltérés a 6-os kromoszómához kötődik. Az érintett személyeknél már kevés cigarettafüst belégzése is nagymértékben növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát.
A dohányzás mintegy hússzorosára növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, de jelentős a nemdohányzók körében előforduló tüdőrákos megbetegedések száma is. Az Egyesült Államokban évente mintegy 15 ezer nemdohányzó hal meg tüdőrákban. Ez nagyjából annyi, mint ahányan petefészekrák miatt veszítik életüket, és több, mint ahányan agydaganatban, hólyagrákban vagy myeloma multiplex miatt halnak meg.
URLguru |
A korábbi évek kutatásai arra utalnak, hogy a radon sugárzás, a főzéskor keletkező és a szellőzetlen helyiségben felszaporodó füst, az olajban, zsírban sütéskor keletkező karcinogén égéstermékek, az azbeszt, a nehézfémek, a passzív dohányzás, a humán papillomavírus fertőzés (HPV) fokozzák a tüdőrák kialakulásának kockázatát. Mindehhez hozzá kell venni a jövőben a genetikai "érzékenységet", érintettséget is, amennyiben bizonyos genetikai eltérések kimutathatóak egy adott személynél - derül ki az amerikai onkológiai szaklap tanulmányából.