2007. március. 05. 14:00 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 05. 17:46 Plázs

Új módszer a tüdőrák kiszűrésére, csak lélegezni kell

Onkológus szakemberek várakozása szerint egyes rákfajták diagnosztizálását forradalmasíthatja egy új vizsgálati eljárás, amely a kilégzéskor kifújt levegő elemzésére alapul. A módszert alkalmasnak tartják a rákszűrésre.

A kilégzési teszt a tüdőrák, a pulmonáris tuberkulózis (tüdőgümőkór), az emlőrák korai diagnózisa mellett további betegségek, így például az iszkémiás koszorúér-betegségek felismerését is lehetővé teheti, akár már a közeli jövőben - olvasható az eljárást kidolgozó amerikai kutatóintézet (Menssana Research) honlapján. 

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A légzéselemző mérőmódszer a rendőrség által az elfogyasztott alkohol mennyiségének megállapítására használt alkoholszondáknál egymilliárdszor hatékonyabb. Az eljárással a kilélegzett levegőben mintegy kétszáz különféle vegyület határozható meg, ezek közül számos a szervezetben jelen lévő daganatra utaló biomarker. A jelenleg használt diagnosztikai módszerekkel szemben az új kilégzési teszt legnagyobb előnyei, hogy teljesen biztonságos, nem okoz fájdalmat, és alkalmazásakor nem kell a röntgen-sugárzás esetleges káros hatásai miatt aggódni. A vizsgált személynek mindössze 2 percig egy csövön keresztül kell vennie a levegőt. A módszer sokkal olcsóbb is, mint a mellkasi felvétel - mondta Michael Phillips, a kutatóintézet elnöke.
 
Az eredményességet alátámasztja az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (National Health Institute) által támogatott vizsgálat. Ennek során 404 hatvan évesnél idősebb dohányost, illetve korábbi dohányost vizsgáltak meg. A kilégzési teszttel szinte ugyanazt a hatékonyságot tudták elérni, mint amelyet a jelenleg legsikeresebbnek tartott mellkasi CT, vagyis a komputer vezérelt rétegvizsgálattal.
 
Amerikai szakemberek véleménye szerint a kilégzési tesztet valószínűleg hamarabb fogják alkalmazni az Európai Unió országaiban, mint a felfedezés hazájában, mert az Egyesült Államokban még várni kell a gyógyszerengedélyezési hatóság, az FDA jóváhagyására. A szívtranszplantáltaknál a beültetett szerv kilökődésének vizsgálatára szolgáló úgynevezett szívkilégzési tesztet az FDA viszont már engedélyezte.
 
A forradalminak nevezett teszt által biztosított korai diagnózisra óriási a szükség - mondják az amerikai feltalálók, hiszen például a tüdőrák napjainkban 170 ezer embert fenyeget évente az USA-ban, és mindazok, akiknél a tumor más szervekre is áttétet adott, több mint 95 százalékban 5 éven belül életüket vesztik. Azok közül, akiknél a rák felfedezésekor még csak a tüdőre korlátozódik a daganat, csak minden ötödik hal meg 5 éven belül. A tüdőrák a legnagyobb halálozással járó rosszindulatú daganat a fejlett világ országaiban. Többen halnak meg miatta, mint a következő 4 legtöbb halálesetet követelő daganatos megbetegedésben együttvéve. A kilégzési teszttel elérhető korai diagnózis és az időben elkezdett kezelés révén akár 3-4-szeresére is növelhető a tüdőrák túlélési esélye már a közeli jövőben.