A tüdőrák áldozatainak egy része passzív dohányos
A tüdőrákos nők 20 százaléka sosem dohányzott - állapították meg amerikai mutatók egy tanulmányban, amely azt jelzi: nem kizárt, hogy a passzív dohányzás a felelős.
Több mint egymillió, 40-79 év közötti amerikai és svéd embernél vizsgálták a tüdőrák előfordulását. Ezek az illetők mind különféle - táplálkozással, életmóddal, egészségüggyel - foglalkozó tanulmányokhoz végzett vizsgálatokban vettek részt. Kiderült, hogy míg a tüdőrákos férfiaknál 8 százalék azoknak az aránya, akik sosem dohányoztak, a tüdőrákos nőknél ez az arány 20 százalékos. Ez nagyjából megközelíti az Amerikai Rákkutató Társaság (ACS) becslését, amely szerint valamennyi tüdőrákos beteg 10-15 százaléka sosem vett szájába cigarettát. (A dohányosok esetében 10-30-szor gyakoribb a rákos megbetegedés.)
Eddig is sejtették, hogy a passzív dohányzás káros, de ezt a feltételezést most támasztották alá először számadatokkal - mutattak rá a szakemberek. A nem dohányzó nők körében a tüdőrák előfordulását azzal magyarázzák, hogy általában több férfi dohányzik, mint nő, ám sok nők kénytelen elviselni a férfiak füstölését, miközben e nők nem dohányoznak.
Köztudomású, hogy a tüdőrák legfőbb oka a dohányzás. Az Amerikai Rákkutató Társaság becslése szerint 2007-ben 213 ezer amerikai lesz tüdőrákos, és 160 ezren fognak belehalni a betegségbe.