2007. március. 21. 11:50 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 21. 11:38 Plázs

Több mint ötmillióan szenvednek Alzheimer-kórban

Az agysorvasztó betegség legnagyobb kockázati tényezője az öregedés, és mivel a babadömping nemzedéke 2011 körül éri el a 65. életévét, aggasztóan növekedni fog az Alzheimer-esetek száma.

Több mint 5 millióan szenvednek Alzheimer-kórban az Egyesült Államokban a legújabb felmérés szerint, ami 10 százalékos emelkedést jelent 2002, a legutóbbi átfogó felmérés esztendeje óta. Az adat alátámasztja azokat a vészjósló előrejelzéseket, hogy a lakosság öregedésével növekszik az elbutulással járó kórképek száma az Egyesült Államokban. 
 
Jelenleg nyolc 65 éves, vagy idősebb emberből egy szenved a súlyos betegségben, ám a 85 év felettieknél ez az arány csaknem eléri a kettőből egyet. Hacsak nem sikerül megtalálni a betegség lassításának módját, 2030-ra 7,7 millió Alzheimer-kóros lesz az Egyesült Államokban, 2050-re pedig akár 16 millió.
 
A sors iróniája, hogy a szívbetegségek, a különféle rákos megbetegedések és egyéb kórok elleni küzdelem eredményeképpen az emberek egyre tovább élnek, vagyis mind többen érik el azt a kort, amelyben az Alzheimer-kór jelentkezik - mutatott rá Steve McConnel, az amerikai Alzheimer Társaság (AA) elnökhelyettese.
 
A jelentés azonban egy másik megdöbbentő adattal is szolgál: 200 és 500 ezer közé tehető azon 65 év alatti személyek száma, akiknél megjelentek az Alzheimer-kór első tünetei vagy egyéb elbutulásos jelek figyelhetők meg. Eddig erről alig esett szó szakmai körökben.
 
Szemben az öt évvel ezelőtti felméréssel, amelyet az AA végzett el, az új jelentés nem új kutatáson alapul, hanem szövetségi adatok kiértékelésén, s éppen akkor került nyilvánosságra, amikor az amerikai kongresszus az Alzheimer-kór és más hasonló betegségek kutatásának fokozott támogatását fontolgatja.