2007. február. 22. 17:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. február. 23. 13:06 Plázs

Hasznos tanácsok cukorbetegeknek

A 2-es típusú cukorbaj kontrollálható betegség, olyannyira, hogy mások akár észre sem veszik rajtunk. A titok kulcsa az optimális testsúly mellett az egészséges, zsírszegény, magas rosttartalmú, kalóriacsökkentett étrend és a rendszeres testedzés.

Sajnálatos módon a 2-es típusú diabéteszben szenvedők is gyógykezelésre szorulhatnak komoly betegség vagy stressz alkalmával, ilyenkor állapotuk az inzulin utólagos pótlásával tartható megfelelő szinten; jelenleg ugyanis még nem gyógyítható a cukorbaj - írja a Newsmax.com.

Az 1-es típusú (inzulindependens) diabétesz oka az, hogy a hasnyálmirigy szigetsejtjei (Langerhans szigetek) nem termelnek inzulint, míg a gyakoribb, 2-es típusú diabétesz esetében az inzulin használatára való képtelenség miatt (gyakran az elhízás eredményeként) a szervezetben inzulintöbblet található. A hasnyálmirigy, mivel a szervezet a nem megfelelő inzulin végett képtelen feldolgozni a táplálék útján vérbe került cukrot, tovább fokozza az inzulintermelést. Becslések szerint Magyarországon a cukorbetegek száma eléri a félmilliót, körülbelül 5-8 százaléka 1-es típusú cukorbetegségben szenved.

A 2-es típusú cukorbetegség a túlsúlyosok esetében jóval gyakoribb, de bizonyos gyógyszerek is kiválthatják, vagy súlyosbíthatják az állapotot. Ezért ez úgy „szüntethető meg”, azaz normalizálható, ha a testsúly a megfelelő szintre csökken, a test zsírtartaléka optimális lesz, és a rendszeres mozgás révén kialakul a kellő izomtömeg. Ez persze nem jelenti azt, hogy a beteg ilyenkor kigyógyul, és a probléma sosem fog visszatérni, de mivel a 2-es típusú diabétesz kifejezetten az elhízással hozható kapcsolatba, ezért egyszerűen tömegcsökkentéssel már sikereket lehet elérni egyes páciensek esetében.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.