2007. január. 10. 12:37 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 17:34 Tech

Jön az inzulintabletta cukorbetegeknek

Egy bizonyos rákfajta páncéljában talált vegyi anyag segítségével tajvani tudósok rövidesen elkészülhetnek az inzulininjekciókat helyettesítő pirulákkal. Jelenleg hazánkban körülbelül minden tizedik embert érint a betegség.

Az inzulin szerepe
Az inzulinra azért van szüksége a szervezetnek, hogy szabályozni tudja a vércukorszintet. A diabéteszben szenvedők teste nem termel eleget a vegyületből, ezért külső forrásból kell bejuttatniuk azt a vérkeringésükbe.
A National Tsing Hua egyetem kutatói egy olyan nanorészecskére emlékeztető „héjat” találtak, amely megvédi a gyógyszer hatóanyagát a gyomorsavtól. Egyetlen probléma merült fel eddig, nevezetesen, hogy a laboratóriumi állatkísérletek során jóval nagyobb inzulindózisokat kellett a kísérleti patkányoknak beadni, hogy a kellő hatást elérjék, mint az intravénás módszer esetében.

A fehérjetartalmú gyógyszerek – köztük az inzulin – nem adagolhatóak a tápcsatornán keresztül, mivel a gyomorba kerülve nem bírják a savas hatást. Az egyetlen megfelelő alternatíva eddig az orrspray volt.

A tajvani tudósok által felfedezett anyag ellenállóvá teszi a gyógyszereket a gyomorsavval szemben, mégis a kellően kicsi részecskék áthatolhatnak a sejtfalakon, s a véráramba üríthetik hatóanyagukat. A chitosan nevet viselő vegyület nem más, mint egy természetes szénhidrát, amelyet rákok páncéljából vontak ki.

Jelenleg hazánkban körülbelül minden tizedik embert érinti a betegség – igaz, súlyosabb – injekciót igénylő – formájától ennél kevesebben szenvednek. Ám az ő életükben minőségi változást hozna, ha injekció helyett tabletta formájában juthatnának hozzá az inzulinhoz.

A felfedezésről a Biomacromolecules című szaklapban számoltak be a tudósok. A Diabetes UK szóvivője azonban óva intette a cukorbetegeket, hogy a pirula közeljövőben történő megjelenésére számítsanak. Hozzátette, egyelőre csupán az állatkísérletek folynak, így további eredményeket várnak, s kíváncsiak az emberi felhasználás következményeire is.

Hirdetés