2007. február. 09. 16:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 09. 15:47 Plázs

Több mint ezer egyetemista küzd az influenza ellen

Több mint ezer egyetemista keresi a választ arra a kérdésre, hogy a szájmaszk viselése és a kézfertőtlenítés mennyiben vethet gátat az influenza vagy egy esetleges madárinfluenza terjedésének.

A michigani egyetemen területén januárban tört ki az influenzajárvány, és a hallgatók három csoportra oszlottak: a szájmaszkot viselőkre, azokra, akik szájmaszkot viselnek, és kézfertőtlenítőt is alkalmaznak, valamint azokra, akik egyiket sem teszik.
 
Az akció addig tart, amíg a járvány el nem múlik, és addig folyamatosan kérdőíveket töltenek ki a diákok. Múlt szerdáig 1200-an jelentkeztek a kísérletre, de azóta is egyre több az önként jelentkező. A részvételért 100 dollár jár, és sokan úgy nyilatkoztak, hogy a pénz motiválta őket.
 
Efféle kísérletre még sosem került sor Amerikában, ám most komoly támogatással folyik, az amerikai betegségmegelőző központ (CDC) finanszírozza. Az egyetem, ahol a diákok összezárva tanulnak, esznek, pihennek, a levegőben terjedő vírusok melegágya, ezért ideális kísérleti telep.
 
Többen felvetették, hogy a kísérlet egyik hátránya lehet, hogy egyesek egyszerűen nem tartják be az előírást, és egy hét után nem hordják a maszkot, vagy nem fertőtlenítik a kezüket, ám a szakemberek szerint ez is a kutatás előnyére fordítható, hiszen az efféle hanyagság hozzájárul az akció életszerűségéhez és a módszerek hatékonyságának pontosabb leméréséhez.
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.