2007. január. 04. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 04. 17:27 Plázs

Molnár: fejlesztik a szak- és háziorvosi szakellátásokat

A következő 2-3 évben megindulnak azok a fejlesztések, amelyek a járó beteg és háziorvosi ellátások javítását, országon belül kiegyenlítését szolgálják - mondta az egészségügyi miniszter csütörtökön budapesti sajtótájékoztatóján.

Az elkövetkező években mintegy 400 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre a fejlesztésekre, amely pénzekhez pályázat útján juthatnak a szolgáltatók – közölte Molnár Lajos. Ezekre a beruházásokra szükség lesz - folytatta a miniszter, hiszen a cél az, hogy az ellátást - amennyiben a beteg állapota megengedi - lehetőleg járóbeteg-rendelésen nyújtsák. A fejlesztések elsősorban azokat a kistérségeket érintik, ahol nincs szakorvosi ellátás.

Az aktív kórházi ágyak csökkentésével is várhatóan több beteg "jelenik" majd meg a különböző szakrendeléseken - tette hozzá Molnár Lajos. A szakminiszter tudatta: megemelik a kórházi ellátás és a szakellátás díjtételeit. Folytatódik a mentőszolgálat fejlesztése, egymilliárd forint értékben gépkocsikat vásárolnak és új helikoptereket szereznek be ebben az évben.

Arra a kérdésre, hogy mi a véleménye arról a tanulmányról, amelyet a biztosítók megbízásából készített egy tanácsadó cég, és amely anyagban a biztosítók óvatosságot és megfontoltságot ajánlanak a több-biztosítós rendszer bevezetését illetően, Molnár Lajos azt válaszolta: "nem véletlenül érdeklődnek a biztosítók a magyar egészségbiztosítás reformja iránt. Azt a szándékot jelzi, hogy a biztosítók készek részt venni a biztosítás reformjában".

A reform utolsó, nagy lépése az egészségbiztosítás reformja lesz, amely korszerű, európai módon szabályozza a biztosítási rendszert úgy, hogy megőrizze a szolidaritáson alapuló társadalombiztosítási jelleget és a nemzeti kockázatközösséget – tette hozzá a miniszter. Inkább szakmai, mint politikai viták zajlanak jelenleg is a kérdésben - hangsúlyozta. Molnár Lajos elmondta azt is, hogy megszűnt a háziorvosi praxisok ingatlan- és eszközfejlesztési hiteltámogatása, amelyre 2001 óta mintegy 20 milliárd forintot költöttek. A hitelből irodabútort, számítógépet vásárolhattak vagy rendelőt újíthattak fel az orvosok.

Molnár Lajos szerint a háziorvosoknak "kellően fejlett informatikai és eszközpark áll" rendelkezésre, illetve "az elmúlt öt év elegendő volt ahhoz, hogy aki fejleszteni akart, az hitelt vegyen fel". Hozzátette, hogy új hitelszerződéseket január 1-jétől nem lehet kötni, a már megkötött szerződések támogatása folyamatos.

Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.