2006. november. 28. 17:10 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 28. 16:55 Plázs

Gerincgyilkos az egyenes ülés

Az irodai alkalmazottak számára korántsem az egyenes ülés a legjobb testtartás - mutatták ki skót és kanadai kutatók. A legjobb pozíció az íróasztalnál ülve, ha az ember kissé hátra dől, körülbelül 135 fokban - olvasható a BBC News honlapján. A kutatók szerint az egyenes ülés felesleges terhet ró a gerincre, és derékfájdalmakat okoz.

Helytelen testtartás
© sxc.hu
A vizsgálatot a skóciai Aberdeenben, a Woodend Kórházban végezték el egy újfajta MRI-berendezéssel. (A mágneses rezonanciás képalkotás mintegy húsz éve játszik alapvető szerepet a koponya, a gerinc, az izületek, a hasi és kismedencei szervek, az erek és a szív betegségeinek diagnosztikájában.) A kísérleti alanyok háromféleképpen ültek az íróasztalnál, kissé előredőlve, egyenes háttal és kissé hátradőlve. Kiderült, hogy a porckorongok terhelése akkor a legnagyobb, ha az ember egyenesen ül, azaz lába és felsőteste 90 fokot zár be. Az előredőlés, vagyis az a testtartás, amikor az ember lába és felsőteste kevesebb mint 70 fokos szöget zár be, szintén megterhelő a gerinc számára.

A porckorongok, izmok és izületek terhelése akkor a legkisebb, ha az ember lezserül hátradől, vagyis lába és felsőteste mintegy 135 fokos szöget zár be. A kutatók határozott tanácsa, hogy az irodai alkalmazottak és mindazok, akik sokat ülnek, így üljenek, ha kímélni szeretnék gerincüket.

Átlagosan az emberek egyharmada küszködik derékfájdalmakkal, aminek főleg a sok ülés az oka, mivel az emberi test a kutatók szerint nem kifejezetten ülő életmódra "szakosodott". A kutatás eredményét más szakemberek is helyesléssel fogadták, bár némelyek a 135 fok helyett inkább a 120 fokos vagy valamivel kisebb "ülésszöget" javasolják.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.