Az új tagállamok kivételével tiszták az EU strandjai
A fürdőhelyek a legtöbb EU-tagállamban 2005-ben is megfeleltek az EU tisztasági standardjainak - áll egy most bemutatott európai bizottsági jelentésben. Nem véletlen az időzítés: az EU hivatalos honlapján közzétett dokumentum böngészésével a polgárok a fürdőszezon kezdete előtt tájékozódhatnak arról, hogy merre érdemes (és merre nem érdemes) nyaralni menni.
© mezon |
Legyen tiszta a fürdőhelyek környéke is
Stavros Dimas környezetvédelmi biztos szerint biztató, hogy a fürdőhelyek minősége Európa-szerte továbbra is megfelelő, a fürdőzőket tiszta víz várja. A biztost ugyanakkor aggasztja, hogy a helyi hatóságok néhol nem lépnek fel kellő határozottsággal a fürdőhelyek és környékük tisztán tartása érdekében.
A bizottsági jelentés készítői 20 ezer 914 fürdőhelyet teszteltek, ezek közül 14 ezer 230 tengerparti és 6684 „belső fürdőhely”. Magyarország - Lettországgal, Máltával és Lengyelországgal közösen - először volt tárgya a vizsgálatnak. Figyelemre méltó, hogy ezen új országok esetében különösen magas volt az elégtelen mintavétel aránya - 39 százalék a tengerparti és 43 százalék a belső fürdőhelyek esetében - ami rontotta a végső adatokat.
Statisztikai okokból bezárt strandok
Tavaly a tagállamok 103 tengerparti és 223 belső fürdőhelyet töröltettek a hivatalos nemzeti listáról. A bizottság már 11 tagállam ellen indított eljárást, mert az 1990-es évek óta összesen 7000 fürdőhelyet vetettek le a listáról. A bizottság attól tart, hogy a fürdőhelyeket azért szüntetik meg, mert így leplezik a megoldatlan problémákat, a szennyezettséget, s ezzel mesterségesen javítják mutatóikat.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament tavaly októberi megállapodása értelmében módosult a fürdőhelyekről szóló direktíva, megújultak és egyszerűbbé váltak az eddigi standardok. Az új szabályozást fokozatosan vezetik be, s 2014-ig a jelenlegi sem veszíti el hatályát.
Magyarországon két strandot betiltott az EU
Magyarországon először tavaly vizsgáltak meg összesen 259 belső fürdőhelyet. Ezek 55,2 százaléka nem felelt meg a követelményeknek, elsősorban azért, mert üzemeltetőik nem vizsgálták a víz minőségét az előírt gyakorisággal. További 4,2 százalék azért szerepelt rosszul a vizsgán, mert a fürdővíz minősége nem érte el az előírt standardokat. Két helyen meg is tiltották a fürdőzést.
euractiv.hu