2006. április. 03. 19:55 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 03. 20:02 Plázs

Tíz dolog, amit a migrénről tudni kell

A fejfájás népbetegség, milliók életét nehezíti meg. A sokarcú migrénről számos legenda keringett, néhány évszázaddal ezelőtt a női hisztéria velejárójaként könyvelték el. Bár tény, hogy a nők jobban érintettek, a migrénes rohamok háttere ennél jóval összetettebb.

1. Létező betegség

© sxc.hu
A szépirodalomban gyakran olvasható női kibúvó korántsem színlelt fájdalom, és nem azonosítható az „egyszerű” fejfájással. A migréntől szenvedők kételkedő környezete tovább rontja az érintettek helyzetét, pedig akit valóban gyötör, annak sürgős segítségre van szüksége. A migrénes betegek csupán a fele fordul orvoshoz, vagy házipatikájukban keresnek ellenszert fájdalmukra, pedig a betegség hosszabb távon súlyos következményekkel járhat, komolyan érintheti a mindennapi életfunkciókat.

Tipp: Ismétlődő fejfájás esetén mindenképpen forduljunk orvoshoz! Érdemes előtte „naplót” készíteni: mikor, milyen időközönként jelentkezik, milyen tünetekkel jár, összefüggésbe hozható-e tevékenységgel, élvezeti szerek használatával, az időjárással?

2. Összetéveszthetetlen

A migrénes fejfájás általában féloldalasan jelentkezik, halántéktájon vagy valamelyik szem környékén a legerősebb, néha az egész fejre kiterjed, lüktető, görcsös. Hányingerrel, hányással jár, a fizikai erőkifejtés fokozza. Látás- és beszédzavar, zsibbadás, arcviszketés is kísérheti, fokozott fény-, hang-, vagy szagérzékenységgel társul. A beteg olykor fázhat, sápadt, szeme karikás. Kezelés nélkül a rohamok általában 4-72 óráig tartanak. A rohamot gyakran posztdromális fázis követi, ekkor a beteg kimerült és zavarodott.

Tipp: Sokszor a fejfájás kezdete előtt akár 24 órával rövid, depresszióval, ingerlékenységgel, szorongással, változékony hangulattal és csökkent étvággyal járó időszak jelentkezik. Ezek az intő jelek elég időt adnak a felkészüléshez, az orvos által felírt megelőző gyógyszerkészítmények bevételével pedig elkerülhető az erős fájdalom.

3. Rohamokban jelentkezik

A migrén nem állandó fejfájás, a változóan jelentkező rohamok között panaszmentesség figyelhető meg. Elképzelhető, hogy évente csak egyszer jelentkezik, de heti 3-4 alkalommal is előfordulhat, időtartama 3-4 órától több napig is eltarthat.

Tipp: Az a fejfájás, ami minden nap jelentkezik, nem migrén. Ha a migrénes roham rendszeresen visszatér, feltétlenül forduljunk orvoshoz, függetlenül attól, hogy a fejfájás milyen gyakran, például hetente 3-4-szer vagy csak havonta 1-2 alkalommal mutatkozik. A speciális, összetett hatású rohamgyógyszereket ugyanis csak orvos írhatja fel.

Alice Csodaországban (Oldaltörés)



4. Két fajtája van

A migrénes fejfájás mindkét fő típusát hányinger, hányás fény-, hang-, vagy szagérzékenység jellemzi általában, de nem szükségszerűen. Az esetek 85 százalékában úgynevezett „közönséges”, más néven „aura nélküli” migrénről van szó. A maradék 15 százalékban a fejfájást prodromális fázis előzi meg, amely az agyi működészavar következményeként alakul ki. Ez az „aurával járó” migrén. Egyes betegek a migrénroham során az „Alice Csodaországban” tünetegyüttest élik át: testüket furcsa alakúnak és méretűnek érzékelik, valóságban nem létező dolgokat látnak.

Tipp:
Vannak gyógyszerek, melyek alkalmazása a prodromális fázis alatt megelőzik a fejfájást. Leghatásosabb gyógymódja a rendszeres sportolás, amely során szervezetünk saját fájdalomcsillapítójával, a béta-endorfin segítségével enyhít a tüneteken.

5. Komolyan kell venni

Bár a migrén tünetei változóak, érdemes komolyan venni, a roham ugyanis jelentősen akadályozhatja mindennapi tevékenységünket. Több, különböző ok is kiválthatja, ha sikerül ezeket felismerni és elkerülni, a fejfájás gyakorisága csökken. Mivel a gyakran súlyos tünetekkel járó migrénes fejfájást a beteg általában nem tudja kontrollálni, a megelőzés az egyik legjobb ellenszer.

Tipp: A több órán át tartó fejfájás nehezíti mindennapi életünket, gátolja a munkavégzést és a tanulást. A migrénes rohamok speciális gyógyszerkészítmények segítségével megelőzhetők, több esetben az akupunktúra és a homeopátiás szerek is használnak. A pszichés kiváltó okokat fokozott önkontroll segítségével szüntethetjük meg.

6. Összefügg az érrendszerrel

A migrénes fejfájást gyakran az agyban lévő erek átmérőjének változásával hozzák összefüggésbe, de a szerotonin nevű ingerületátvivő anyag kibocsátása is szerepet játszhat a különösen heves migrénes roham kialakulásában. Ez az agyi vérátáramlást elősegítő, ergotamin-tartalmú szerekkel kezelhető.

Tipp: Az autogén tréning alkalmazásával – többek között az agyi – vérkeringést tudatosan is befolyásolhatjuk.

Étel, ital, illat is kiválthatja (Oldaltörés)



7. Elkerülhető

A migrén kiváltó okai közé tartozik a stressz, fáradtság, a menstruációs időszakok, tüszőrepedés, és időjárási frontok, bizonyos ételek és italok: csokoládé, joghurt, nem friss sajt, tartósított hús, citrusfélék, paradicsom és a hagyma, zsíros ételek, alkohol, vörösbor, néhány illat, ízfokozók, színezőanyagok és a konzerválószerek. A migrén hátterében nyaki gerinc problémák is állhatnak.

Tipp: Ha a rohamot valamilyen gyógyszer vagy élvezeti cikk váltja ki, el kell kerülni őket. Az időjárás és légnyomásváltozásokra kellő odafigyeléssel fel lehet készülni, a rohamokat meg lehet előzni. Kerüljük a lelki és testi megterhelést, korrigáljuk a gerincoszlop tartási rendellenességeit.

8. Kezelhető

A migrén gyógyszeres és nem gyógyszeres kezeléssel is gyógyítható. Gyógyszerek szedését megelőzéssel kerülhetjük el. A migrénes állapotot előidéző tényezők felismerésével és elkerülésével érhetjük el a tünetmentességet. Bizonyos esetekben azonban az óvintézkedések koránt sem elegendőek, és szükség van a gyógyszerekre is. Ez a módszer szintén két nagy csoportra osztható: a megelőző és a rohamkezelés. Azonban a gyakori rohamkezelés krónikussá teheti a fejfájást, különösen a kombinált készítmények rejtik magukban ezt a veszélyt, ilyenkor a monoterápia adhat enyhülést. Arra is érdemes gondolni, hogy a gyakori hányás és hányinger miatt a bevett gyógyszer olykor fel sem szívódik.

Tipp: A heves fejfájásra alkalmazhatunk alternatív gyógymódokat: a már említett akupunktúra és homeopátia mellett segítségünkre lehet a pszichofónia, oxigénterápia, biofeedback, viselkedésterápia, és a kiropraktika is.

9. Női betegség

A nőknél gyakoribb a migrén, mint a férfiaknál. A rohamok legtöbbször a menstruáció körül jelentkeznek, a változó kor után pedig akár teljesen megszűnnek a panaszok. Ennek oka a hormonhatásokban keresendő.

Tipp: A fogamzásgátlók növelik a migrénre való hajlamot, ezért érdemes mérlegelni további módszerek alkalmazását a terhesség megelőzésében.

10. Szövődménnyel járhat

Egyes vizsgálati eredmények összefüggést mutattak ki az agyi infarktus valamint a migrén és a súlyos fejfájások között: az agyvérzés rizikófaktorai lehetnek főként 50 éves kor előtt, mindkét nem esetében. A fogamzásgátló tabletták szedése növelheti ezt a kockázatot a migrénes nők számára. A szorongás és depresszió gyakran társul migrénnel, ezek együttesen és külön-külön is negatív hatással vannak az életminőségre, a családi életre, a munkavégzésre. Ha a fejfájás 72 óránál tovább tart, súlyos migrénről (Status migraenosus) beszélünk. Ilyenkor a fájdalom és a hányinger erőssége olyan mértéket ölt, hogy a beteg kórházi kezelésre szorul. Bár az agydaganat ritkán jár fejfájással, ha a migrén minősége megváltozott, érdemes orvoshoz fordulni.

Tipp: Bizonyos típusú gyógyszerek súlyos migrént válthatnak ki. Ha valamilyen (főként depresszió és szorongás elleni) készítmény szedése során fejfájás lép fel, az orvossal egyeztetni kell. A dohányzás növeli a veszélyeztetettséget, az érszűkítők szedése pedig az agyvérzés veszélyét fokozza – lehetőségeink szerint kerüljük őket.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?