2006. április. 03. 11:45 HVG Utolsó frissítés: 2006. április. 03. 11:16 Plázs

A nők védelmében

Az idei év egyik slágergyógyszere lesz a méhnyakrák elleni védőoltás - jósolják piaci szakértők. Csakhogy a betegség által leginkább sújtott országoknak elérhetetlenül drága lesz a vakcina.

Soron kívüli eljárást ígért az amerikai Merck cégnek a Szövetségi Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) - így a nyár elején pecsét kerülhet a világ első méhnyakrák elleni védőoltásának forgalmazási papírjaira. A gyorsított ügymenetet, a kiemelt figyelmet azzal érdemelte ki a vakcina, hogy "kielégítetlen egészségügyi igénynek" felel meg. Az elmúlt negyed században mind több kutatás igazolta, hogy a humán papilloma vírus (hpv) száz különböző genetikai típusa közül 15 egyértelműen összefüggésbe hozható rosszindulatú daganatos betegség kialakulásával. Mindenekelőtt a 16-os és 18-as sorszámmal jelölt hpv-t sorolták a különösen nagy kockázatot jelentő kórokozók közé - ezek okozzák a méhnyakdaganatok 70 százalékát.

Csupán becslésekből lehet tudni, hogy a megközelítően évi 300 ezerre tehető méhnyakrákáldozatok 80 százaléka - az elégtelen egészségügyi ellátás miatt - a fejlődő világ országaiból kerül ki. A fejlett ipari országokban viszont pontos statisztikák készülnek: eszerint Európában évente 33 500 esetben diagnosztizálnak méhnyakrákos megbetegedést, és 15 ezren meg is halnak a túl későn felfedezett bajban. Nagy-Britanniában évente 1100, az USA-ban pedig 3700 asszony hal meg értelmetlenül, hiszen az időben felfedezett méhnyakdaganat túlélésének esélyei kiválóak.

A szexuális úton terjedő hpv-fertőzést bár élete során minden második nő és férfi is megkapja, 25-30 százalékuk vírushordozó marad, ám száz asszonyból csak négynél fejlődik ki rákbetegség a vírussal való találkozásból, a többiek szervezete legyűri a kórokozót. Szerencse a bajban, hogy a méhnyakrák előrehaladása igen lassú, több éven át tartó folyamat, így a rendszeres nőgyógyászati szűrés jó esélylyel még időben észlelheti a kóros sejtburjánzást. A legjobb megoldás persze az lenne, ha minden nő megkapná a forgalomba kerülő vakcinát - vélekedik a gyártó. Az évek óta zajló klinikai vakcinakipróbálások azt mutatják, hogy a 10-15 éves korban beadott oltás 100 százalékos hatékonysággal előzi meg a 16-os és a 18-as típusú hpv támadását.

Piaci elemzők szerint az oltás forgalmazásának első éve 500 millió dolláros bevétellel kecsegtet, 2008-ra pedig akár 3 milliárd dollárra is felfuthatnak az eladások. Bár elsősége okán a Merck vezető értékesítő lesz - jósolják amerikai gazdasági lapok -, szorosan ott van a nyomában a brit GlaxoSmithKline (GSK), amely éppen most kért az EU-ban forgalmazási engedélyt a maga hpv elleni vakcinájára. A GSK még az idén meg akarja szerezni az amerikai FDA-tól és az ausztrál gyógyszerhatóságtól is a szükséges papírokat a több európai országban klinikai kipróbálásokon a konkurensével azonos erényeket bizonyított oltóanyagra. Igaz, a Merck oltóanyaga nemcsak a rákot okozó, hanem a külső nemi szerveken szemölcsöket növesztő két hpv-fajta ellen is hatásos, ám a piac olyan jelentős, hogy egyik gyártó sem fog kereslethiányra panaszkodni - prognosztizálják gazdasági elemzők.

Az értékesítési lehetőségeknek a készítmény ára mégis jelentős korlátot szabhat, mert előzetes becslések szerint a három "szuriból" álló immunizálás 300 dollárba is belekerülhet. A fejlődő országok többsége viszont az egészségügyi ellátásra - beleértve a malária és a HIV-fertőzés elleni harcot is - évente és fejenként 15 dollárnál kevesebbet fordít. A Bill és Melinda Gates Alapítvány 50 millió dollárja, amelyet a Microsoft-alapító kifejezetten a méhnyakrák elleni küzdelemre szánt, legfeljebb gesztusértékű lehet az évi félmillió nőt érintő megbetegedéssel szemben.

Az USA-ban, ahol a viszonylag alacsony méhnyakrák-előfordulás szűrésére és a hpv-fertőzés, valamint a rákbetegek kezelésére évi 6 milliárd dollárt költenek, az oltás megfizethető, ésszerű mértékű kiadást jelent. Ennek ellenére nehézségekre számít a Merck, amely már piackutatást is végzett a szülők körében, azt tudakolva, beoltatnák-e gyermekeiket a szexuális úton terjedő betegség ellen. A megkérdezettek 71 százalékának fogalma sem volt arról, hogy a hpv rákot okozhat, és amikor erről felvilágosították, 62 százalék mondta azt, hogy ha lesz megvásárolható oltóanyag, még 18 éves kora előtt beoltatná gyermekét. Egy másik felmérés szerint a szülők egynegyede határozottan ellenezné az oltás beadását tinédzserkorú gyermekének, mondván, az a szabados szexuális életet segíti elő. Bár az oltóanyag első számú célközönsége egyelőre a szexuális kapcsolatokba még nem bonyolódott korosztály lesz, a georgiai rákkutató központban már a 16-23 éves férfiak, valamint a 15-45 év közötti nők is a vizsgált csoportokba kerültek. A kutatást vezető Daron Ferris úgy látja, a férfiaknak ugyanolyan fontos az immunizálás, mint a nőknek, hiszen a hpv őket is megfertőzi, kellemetlen szemölcsöket, olykor rákot is okozva.

GÁTI JÚLIA

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.