2006. március. 29. 11:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 29. 11:42 Plázs

800 millió dollárba kerül egy-egy új gyógyszer fejlesztése

A gyógyszerek költségei, melyekről annyit beszélünk, világszerte csupán 10–20 százalékát teszik ki egészségügyre szánt állami költségvetésnek – derül ki többek között az AstraZeneca vállalati felelősségvállalás (CR) jelentéséből.

A társadalom nemcsak azt szeretné tudni, mit tesz egy gyógyszergyártó a betegekért, hanem azt is, mit tesz a gyógyszeripar a társadalomért, a gazdaságért, a környezetvédelemért, tevékenysége mennyire etikus és progresszív. Ezért tette kötelezővé az Európai Unió 2005-től az úgynevezett CR jelentést, amely számot ad az egyes vállalatok tevékenységeinek tágabb értelemben vett gazdasági, környezeti és társadalmi hatásairól is.

A világszerte több mint 60 ezer főt foglalkoztató AstraZeneca már harmadik éve tárja a nyilvánosság elé a vállalati felelősségvállalásról szóló jelentését. A kötelezettségen túl a vállalatok számára ez az egyik legfőbb eszköz, hogy nyilvánosan beszámoljanak a fő tevékenységükhöz szorosan kapcsolódó egyéb tevékenységeikről. Ezek az elsősorban társadalmilag értékes vállalások több millió dollár hozzáadott értéket képviselnek egy-egy országban, így hazánkban is.

Egy új gyógyszer kifejlesztése a gyártás megkezdése előtt 10-15 évig is eltarthat, és a vállalat gyakorlatában ez a kutatás gyógyszerenként 800 millió dollárba kerül. Elsődleges a betegek biztonsága, a gyógyszerek biztonságossága és hatékonysága. Ennek ellenőrzésére a vállalat 500 szakértőt foglalkoztat.

A vállalat a nagy-britanniai Brixhamban működteti környezetvédelmi laboratóriumát. A cég 2005 végére tűzte ki azt, hogy 10 százalékkal csökkenti a globális felmelegedést okozó gázok kibocsátását, illetve 30 százalékkal az ózonréteget károsító anyagokét. Miközben a Kyotói Egyezmény 5 százalékot ír elő 2012 év végéig a káros anyag kibocsátás tekintetében, a vállalatnak már 2004-ben sikerült elérni a kitűzött célt, ami azt jelenti, hogy összességében 65 százalékkal csökkent a káros gázok kibocsátásának aránya az elmúlt évtized kezdetéhez viszonyítva.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.