2006. március. 20. 19:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 20. 18:13 Plázs

Új módszer az infarktus okozta agykárosodás ellen

Az agykárosodás elkerülése végett szívinfarktuson átesett betegeit „jegeli” több minnesotai kórház.

A gyógymód egyik sikertörténete Robert Kempenich esete, akit munkahelyén ért a szívroham, december 5-én. Az 52 éves, eszméletét vesztett férfi testét a St. Cloud kórházban lehűtötték, majd 24 órán keresztül 33 Celsius fokon tartották. Az infartkus után két nappal a páciens visszanyerte eszméletét, két héttel később haza mehetett a kórházból, egy hétre rá pedig újra munkába állt. Agykárosodásra utaló jeleket orvosai nem találtak.

A hirtelen fellépő szívinfarktust túlélő betegek csupán öt százaléka ájul el, viszont a szív újraindítása a legtöbb esetben maradandó agyi károsodást okoz. A terápát alkalmazó orvosok szerint a testhűtéses eljárás újrarajzolja a határt élet és halál között, eredményeként néhány éven belül jelentősen megnőhet a túlélési ráta. A test sérülésekor – legyen szó bokáról, vagy éppen agyról – két folyamat indul be: a károsodott sejtek toxint bocsátanak ki, a méreganyagok pedig megtámadják a többi sejtet – és a dominó-effektus akár a teljes pusztuláshoz is vezethet. Hűtés során azonban a sejtek inaktívakká válnak, és nem szabadul fel toxin.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.