2006. március. 22. 16:16 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. március. 22. 16:23 Gazdaság

Három dilibogyó a világ 10 legjobban fogyó gyógyszere között

A Forbes magazin közzétette a gyógyszerekről készített toplistáját, amelyből kiderül, hogy az eladási csúcsokon gyomorégés elleni, koleszterin- és vérnyomáscsökkentő, asztma- és skizofrénia elleni, illetve antidepresszáns szerek találhatók. S ez nem is nagyon meglepő.

Ez a gyógyszer 12,9 milliárdot hozott
a Pfizernek. Kevesen csinálják utána
© Pfizer
Az elmúlt egy évben először lépte át a gyógyszerek világpiaci forgalma a 600 milliárd dolláros értéket annak ellenére, hogy Európában és Észak-Amerikábvan lelassult a piac növekedése. És ez a 602 milliárdos érték csak a receptre felírt gyógyszerekre vonatkozik. A globális gyógyszerpiac az IMS – egészségügyi és gyógyszeripari témák vizsgálatára szakosodott – piackutató cég szerint 7 százalékkal nőtt egy év alatt. A legnagyobb fogyasztó az Egyesült Államok a maga 252 milliárd dolláros forgalmával, de itt és a másik kilenc legnagyobb piacon csak 5,7 százalékos növekedést regisztráltak. Ezzel szemben egyes feltörekvő piacokon Kínában, Oroszországban, Dél-Koreában és Mexikóban elképesztő 81 százalékos ugrást tapasztaltak. „Bár ezek az országok a teljes piacnak csak kis részét alkotják, a növekedés mégis tőlük várható elsősorban” – fejtette ki Murray Aitken, az IMS vállalati stratégiáért felelős elnökhelyettese.

A Pfizer koleszterincsökkentő pirulája, a Lipitor maradt a legnagyobb értékben eladott gyógyszer a világon. A tavalyi 12,9 milliárd dolláros forgalommal immár ötödik éve folyamatosan őrzi a helyét. Ez az összeg több mint kétszer annyi, mint a dobogó második fokán álló Plavix vérhígító szívgyógyszer, a Bristol-Myers Squibbtől és a Sanofi-Aventistől. A harmadik helyen az AstraZeneca gyomorégés elleni tablettája a Nexium végzett, alig valamivel megelőzve a GlaxoSmithKline Seretide és Avair néven is forgalmazott inhalálható asztma gyógyszerét.

A listára látnivalóan nem fértek fel egyelőre a biotechnológiával előállított gyógyszerek. Az Egyesült Államokban például az első tízbe három vérszegénység elleni készítmény is betört: kettő az Amgentől és egy a Johnson & Johnsontól. A világpiacon azonban még a jelentőségük messze kisebb a szegmens 17 százalékos n9övekedése és éves 53 milliárd dolláros forgalma ellenére.

A piac legnagyobb problémája pillanatnyilag, hogy a vállalatok innovációs szakadékban vannak. Aitken szerint tavaly csak 30 új gyógyszert jegyeztek be a legfontosabb piacokon, ami a legalacsonyabb érték az 1990-es csúcs óta. Bíztató ugyanakkor, hogy 2300 gyógyszer jutott el a humántesztekig, amelyek közül az IMS szerint 96 rákgyógyszer, 51 szívgyógyszer, 37 antivírus-készítmény és 28 fájdalomcsillapító.

Az eredeti készítményeket gyártók másik nagy problémája, hogy a legsikeresebb gyógyszerek jövedelmezősége sem elég magas. Rengeteg olyan készítmény van, amelynek forgalma eléri vagy megközelíti az évi egymilliárd dollárt, de igazi pénztermelő hatóanyag csak kevés akad. Például a tizes lista legalján lévő antidepresszáns, az Effexor csak 3,8 milliárd dollárt hoz évente a Wyeth kasszájába, ami alig elég arra, hogy a készítménynek ideje legyen profitot is termelni a védettség lejárta előtt, s a gyógyszer generikussá, azaz mások által is gyárthatóvá válása előtt.

A tíz legnagyobb forgalmú gyógyszer a világon 2005-ben

Név

Gyártó

Gyógyítási terület

Forgalom, milliárd $

Forgalom-változás

1.

LIPITOR

Pfizer

Magas koleszerin

12,9

6,4%

2.

PLAVIX

Bristol-Meyers Squibb, SanofiAventis

Szívgyógyászat

5,9

16%

3.

NEXIUM

AstraZeneca

Gyomorégés

5,7

16,7%

4.

SERETIDE  ADVAIR

GlaxoSmithKline

Asztma

5,6

19%

5.

ZOCOR

Merck

Magas koleszterin

5,3

-10,7%

6.

NORVASC

Pfizer

Magas vérnyomás

5,0

2,5%

7.

ZYPREXA

Eli Lilly

Skizofrénia

4,7

-6,8%

8.

RISPERDAL

Johnson&Johnson

Skizofrénia

4,0

12,6%

9.

PREVACID

Abbott Labs, Takeda

Gyomorégés

4,0

0,9%

10.

EFFEXOR

Wyeth

Depresszió

3,8

1,2%

Forrás: Forbes/IMS

zöldhasú
Hirdetés