Háromszor több a HIV-fertőzött
Két év alatt megháromszorozódott az AIDS elleni gyógykezelésbe bevont betegek száma a szegény és átmeneti gazdaságú országokban, és 2005 végére elérte az 1,3 milliót - áll az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és az AIDS elleni küzdelmet irányító ENSZ-szervezet (UNAIDS) jelentésében.
Az ENSZ két egészségügyi szervezetének jelentése ugyanakkor megállapította, nem sikerült elérni a kitűzött célt, hogy 2005 végére hárommillió beteg részesüljön az életmentő antiretrovirális kezelésben.
"A szakszerű kezeléshez való hozzájutás kiterjesztésének első számú haszonélvezői az AIDS-járványtól leginkább sújtott, Szaharától délre elterülő országok" - hangsúlyozta a két egészségügyi szervezet, megvonva a 2003 végén elhatározott "hárommilliót 2005-ig" stratégia megvalósításának mérlegét.
A gyógykezelt afrikai betegek száma két év alatt nyolcszorosára, 100 ezerről 810 ezerre nőtt. Minden hatodik afrikai beteg hozzájut a számára létfontosságú antiretrovirális kezeléshez, miközben "minden tíz gyógyításra váró gyerekből kilenc a Szaharától délre fekvő afrikai államokban él" - olvasható a jelentésben.
A stratégiában kitűzött célt, hogy az alacsony és közepes jövedelmű országokban sürgősen triterápiára szoruló 6,5 millió betegből 2005 végére hárommillió megkapja a szükséges kezelést, nem sikerült megvalósítani - ami nem okozott különösebb meglepetést. Az elért haladás elmarad a várakozásoktól - ismerte be a WHO, amely mégis figyelemre méltónak nevezi a megtett utat.
Az orvosi ellátásban részesülő betegek száma "két év alatt megháromszorozódott", és "az antiretrovirális kezelés elérhetőségének kiterjesztése tavaly 250-300 ezer élet megmentését tette lehetővé" csak a fejlődő világban.
A vizsgált időszakban ugyanakkor a szeropozitív állapotos asszonyok kevesebb mint 10 százaléka kapott betegségmegelőző antivirális kezelést a terhessége előtt vagy alatt. A következmény: naponta 1800 fertőzött gyermek jött a világra. Évente több mint 570 ezer 15 év alatti gyermek hal meg AIDS-ben, többségüket édesanyjuk fertőzi meg.
A riasztó adatok kapcsán Kevin De Cock, a WHO illetékes osztályának igazgatója felhívta a figyelmet "a diagnosztikai eszközök hiányára", valamint arra a problémára, hogy a meglévő gyógyszerek nem alkalmazhatók a gyermekgyógyászatban.
"Két éve a HIV-fertőzés kezelésének gyors növeléséhez az erőforrások és a politikai támogatás egyaránt nagyon korlátozottan álltak rendelkezésre" - emelte ki Dzsong Vuk Ri, a WHO főigazgatója. 2003 és 2005 között az AIDS elleni küzdelemre világviszonylatban fordított összeg 4,7 milliárd dollárról 8,3 milliárd dollárra emelkedett.
A UNAIDS becslése szerint "2008-ig évente legalább 22 milliárd dollárra lesz szükség a teljes körű nemzeti megelőzési, gyógykezelési és ápolási programok finanszírozásához".
A következő cél, amelyet tavaly hagyott jóvá az ENSZ közgyűlése és a G8 országcsoport (a legfejlettebb ipari országok és Oroszország): "amennyire csak lehetséges" megközelíteni azt, hogy 2010-ig a világon minden érintett hozzájuthasson a szükséges kezeléshez, de ez jelentős erőfeszítéseket igényel - figyelmeztetett a WHO és a UNAIDS.